Напоследък всички около мен се разболяват – кашлят, кихат, имат силна хрема. Някои казват, че това е грип, но официално няма обявена грипна епидемия.
Автор: доц. д-р Гео Нешев
Времето тази зима е меко и хората ходят по-леко облечени, затова мисля, че по-скоро става дума за настинка. Какви простудни заболявания са характерни за този сезон?
Геновева Дармалиева,
Кюстендил
Студът, влагата, мъглите, вирусните инфекции и самолечението са главните причини за широкото разпространение на острите респираторни заболявания и тази зима. Кои са най-важните инфекции на дихателните пътища и какво поведение трябва да следваме, за да избегнем тежките усложнения и последствия в резултат на тях?
Остър ринофарингит
Вирус плюс простуда е равно на хрема и болно гърло. Заболяването възниква като малки епидемии в семейни или професионални групи. Инкубационният период е между 1 и 4 дни. Най-често негови преносители са различни вируси. Съществен предразполагащ фактор в случая е простудата.
Ринофарингитът протича като остро неразположение, главоболие, хрема, сухота и болки в гърлото, леко повишена температура. Лекува се в домашни условия, при стаен режим. В продължение на 2-3 дни се правят затоплящи процедури: компреси, разтривки, топли вани. Добро домашно средство за лечение са и позабравените вече вендузи. Храната на болния трябва да бъде лека, трябва да пие топли течности – по 1-2 литра на ден. Към лечение с лекарства трябва да се пристъпва само по преценка на лекуващия лекар. Колкото до антибиотиците – те са крайна мярка при доказани усложнения (микробна суперинфекция), и то само ако лекарят прецени, че това е необходимо.
Остър фарингит
Опасни отоци и обриви мъчат болния. Най-често се разпространява епидемично в условията на общо и локално охлаждане. В 80 на сто от случаите се дължи на вирусна инфекция. Обикновено микробен причинител е стрептококът. Това заболяване също протича под формата на общо неразположение, главоболие, висока температура, затруднение при преглъщане и болки в гърлото. Но тук вече гърлото е зачервено, особено сливиците и дъгите около тях. Понякога дори се получават опасен оток и обрив, подобен на този при скарлатината.
Лечението продължава 2-3 дни. Болният трябва да приема течно-кашава храна и да пие достатъчно топли течности, които обаче не бива да бъдат газирани. Препоръчват се същите процедури като при острия ринофарингит. Освен това добре е да се правят инхалации с алкални разтвори, например сода за хляб с лайка. Болният може да смуче таблетки за дезинфекция на гърлото, да приема понижаващи температурата и противоболкови средства. Ако обаче състоянието му не се подобри в рамките на 2-3 дни, а продължи да се влошава, той трябва да потърси лекарска помощ.
Остър бронхит, трахеобронхит
Редовно овлажнявайте въздуха у дома. Това са възпалителни процеси, причинени от вируси, бактерии, както и от различни физични, химични и други агенти. Кръвениста инфекция се наблюдава, когато болният е инфектиран с паразити и гъбички. След инкубационния период, който продължава 1-2 дни, се явяват обща отпадналост, главоболие, висока температура, дразнение зад гръдната кост.
Кашлицата отначало е суха, дразнеща, а по-късно – влажна, с отделяне на оскъдни слузни, по-рядко – слузно-гнойни храчки. При по-тежко протичане на заболяването температурата е много висока, кашлицата е мъчителна, понякога с пристъпен характер. Болният трябва да „пази стаята“ и да не се движи прекалено активно. Въздухът в помещението трябва редовно да се овлажнява. Трябва да се пият големи количества топли течности като чай и бульон. Препоръчват се загряващи процедури. Физикалната терапия има значение за отстраняване на бронхиалната секреция. Добър ефект в това отношение имат вибрационният масаж и инхалациите.