Проблеми с черния дроб


Проблеми с черния дроб
23 Януари 2014, Четвъртък


При рутинен ехографски преглед бе установено, че черният ми дроб е увеличен и затлъстял.


Автор: доц. д-р Гео Нешев

Докторът ми каза, че имам стеатоза.
Апостол Георгиев,
Козлодуй

Както обещахме в последното издание на „Кабинет „Десант” през миналата година, продължаваме и сега темата за чернодробната стеатоза и евентуалните последици от нея.
Нека преди това да припомним, че тя се предизвиква най-често от грешки  в храненето, които  са свързани с повишената консумация на въглехидрати и мазнини, с недостига на белтъчини и др. Около 30 на сто от случаите на чернодробна стеатоза се дължат именно на неправилното хранене, на прехранване или недохранване.

Между 30 и 50 на сто от случаите на стеатоза пък се дължат на прекомерната употреба на алкохол. При това става дума не само за употребата на концентрирани напитки, но също така на вино, ракия и др. 20-30 грама концентрат в продължение на 12-13 години, 1 литър вино, 2 литра бира – всичко това при жените води директно до развитието на сериозни чернодробни изменения. А когато човек се храни неправилно и нерационално, опасността нараства  в пъти.

Захарният диабет води до стеатоза в около 30-50 на сто от случаите.
Влияние за развитието на болестта оказват и различни химични фактори. Тук могат да бъдат отнесени арсенът, фосфорът, пестицидите, редица лекарства и т.н.
Значение имат също така заседналият начин на живот, редица ендокринни заболявания и хронични инфекции. Болните от първи стадий на чернодробна стеатоза обикновено нямат оплаквания. В други случаи обаче те чувстват болки в дясното подребрие, гадене, апетитът им намалява и не могат да понасят никакви тлъсти храни.

Лесно се уморяват, работоспособността им е намалена. В 80-90 на сто от случаите черният им дроб е увеличен. Увеличен понякога е и далакът, а склерите на очите пожълтяват.

Алкохолен хепатит

Развива се след продължителна употреба на алкохол – не по-малко от 6, а в повечето случаи – след 12-13 години. За мъжете критичната доза е 60-70, за жените 20-30 грама алкохол.
Заболяването започва без особени оплаквания. По-късно се появяват болки в дясното подребрие, подуване на корема, обща слабост, лесна умора и намалена работоспособност, импотенция и др. Черният дроб е увеличен, гладък, със заоблен ръб, чувствителен при преглед.

Острият алкохолен хепатит се развива в около 15-20 на сто от случаите на фона на хроничен алкохолен хепатит. Свързан е с прекаляване с алкохол или с някакво инфекциозно заболяване. Започва с жълтеница, сърбеж, тежест и болки в дясното подребрие, главоболие и обща отпадналост. Понякога началото е остро – със силни коремни болки и повишена температура.

Според начина на протичането му формите са три:
латентна форма – протича с незначителни оплаквания
пожълтяване
холестатична форма
Изходът е лош – бързо се развива некроза и болестта завършва със смърт. При болните, които спират да пият, настъпва подобрение, а по-нататъшната им съдба зависи от степента, в която е увреден черният дроб.

Алкохолна цироза

В различните райони на страната алкохолната цироза е разпространена в различна степен. Освен с описаните симптоми на алкохолния хепатит, тя се характеризира още с изгладен червен език, звездовидни образувания, атрофия на тестисите и др. Заболяването се диагностицира с помощта на пункционна биопсия, лабораторни изследвания и др.
Чистата стеатоза винаги отзвучава, след като болният спре да консумира алкохол. Докато алкохолният хепатит дори и в този случай понякога преминава в цироза. Ето защо е много важно уврежданията да бъдат открити, докато все още са обратими.


В категории: Горещи новини , Алтернативно лечение

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки