Рецепта 1 (Бонка Тасева, Ловеч): В съд се слага пресята чиста дървесна пепел, която се залива с ябълков оцет в съотношение 1 към 3 (1 част пепел и 3 части оцет).
Още щом се смесят двете субстанции, мигновено се получава химическа реакция и сместа започва да ври силно, като че ли е на огън. След като реакцията утихне, се оставя да се утаи и избистри, а после се изтегля със спринцовка и се филтрира през памук. При нужда се дава по 1 ч. л., а за възрастни – по 1 с. л. на гладно половин час преди хранене. Ако се наложи, може и да се повтори.
Рецепта 2: Три пъти дневно се взима по ½ ч. л. стрити на прах листа от зимзелен малък.
Рецепта 3: Когато човек почувства, че стомахът му не е наред, веднага трябва да глътне 3-4 зърна бял боб и да изпие една чаша вода. След 1-2 часа от разстройството не остава и следа.
Рецепта 4: Вечерта се поставят в термос 2 с. л. плод и листа от черен бъз и се заливат с 2 ч. ч. вряла вода. На сутринта настойката се прецежда. Приема се 4 пъти на ден по 100 мл 30 минути преди хранене.
Рецепта 5: Смесват се по 100 г лайка и бял равнец. Вечерта се взимат 3 с. л. от така получената билкова смес, насипват се в термос и се заливат с 3 ч. ч. вряла вода. На сутринта се прецежда. Пие се 4 пъти на ден по 150 мл половин час преди ядене.
Рецепта 6: Към една чаша силно горчиво кафе се добавя сокът от един лимон. Изпива се наведнъж. Ефектът настъпва след около 15 минути.
Рецепта 7: Взимат се 5-6 листа от мушмула – без значение дали са свежи, или сушени. Слагат се в половин литър вода и се оставят да врат 10 минути. След това течността се прецежда и се изпива през деня. За следващия ден се приготвя отново същата отвара. Така се процедира ежедневно, докато състоянието на стомаха се нормализира.
Рецепта 8: В емайлиран съд с 2 ч. ч. вода се заливат 2 с. л. корен от камилски бодил. Вари се на тих огън под капак в продължение на 30 минути. Сваля се от котлона и се прецежда. Пие се преди хранене.