Запознават децата с красивата добруджанска природа
24 Януари 2014, Петък
Всеки си представя Добруджа като равно поле, в което златно жито зрее и вакло стадо блее. Малцина знаят, че в житницата на България има и скалист каньон, възвишения,
Автор: Пламен Николов
от които се разкриват неповторими гледки, буйна и девствена гора в Батовската долина – известна като планина под равнината.
Тези природни прелести са слабо познати дори за самите добруджанци. Със задачата да ги популяризират са се заели Регионалният исторически музей и Сдружение „Общности, опознаване, култура” чрез разработения от тях проект „Сред природата на Добруджа”, насочен основно към възпитаниците на местните училища на възраст от 7 до 13 години.
Идеята е чрез обучения, експедиции и множество разнообразни и занимателни дейности децата да открият красотата на добруджанската природа. Това е част от новата стратегия на Регионалния исторически музей за привличане на детската аудитория и възпитаването на подрастващите в любов към родния край и гордост с уникалните дадености на Добруджа.
Най-любознателните ще бъдат запознати с природните забележителности в региона като влажни зони, пещери, езера, степи, лонгозни гори, каньона на Суха река. Ще бъдат проследени и промените, настъпили в биоразнообразието на Добруджа следствие човешката дейност.
Предвидени са беседи в музея и сред природата, посещения на природни, исторически, етнографски обекти, по време на които децата ще имат възможност да се насладят и на красотите на поречието на р. Батовска, Шабленското и Дуранкулашкото езеро.
Малчуганите ще събират билки, растения, други природни материали, ще могат да покажат таланта си във фотографията, изобразителното или приложното изкуство. Наученото пък ще могат да споделят в състезания, викторини, конкурси, изготвяне на сбирки с материали от природата, изложби и др., а също и чрез слово – съчинение, описание, стих.
От музея обмислят възможността да ги запознаят и с останките на римските крепости Адина и Залдапа. Първата е разположена в землището на тервелското село Балик върху трапецовиден хълм, заобиколен от меандрите на Суха река и до нея се стига по скален проход, широк около метър, който би могъл да бъде обезопасен. Крепостните стени са запазени на височина 5 м.
Ако се намерят средства за разкопки на големия античен град Залдапа, малчуганите ще получат шанса да видят наживо как работят археолозите.