През очите на един читател


През очите на един читател
27 Януари 2014, Понеделник


През изминалата година количеството излезли български книги даде сериозно отражение върху качеството им

Автор: Веселин Максимов

Ние гръмогласно се блъскаме в гърдите и истерично крещим, че поне преди 24 години сме тръгнали по пътя на пазарната икономика. Това, разбира се, изобщо не е вярно, защото всички разумни хора у нас (а всички четящи са такива) знаят, че ние продължаваме да сме си (уж бивша) социалистическа република, изповядваща марсистко-ленинските постулати. А един от основополагащите такива е онзи, който твърди, че „количествените натрупвания водят до качествени изменения”.

Без да давам недвусмислена оценка дали е така или не, смея да заявя, че през изминалата година количеството излезли български книги даде сериозно отражение върху качеството им.

Един от най-нашумелите автори през последните години, Калин Терзийски, се представи веднъж блестящо и веднъж противоречиво. В първия случай имам предвид „Войник” (почти задължителна за всички мъже, преминали през казармата!), а във втория – “Любовта на 45- годишния мъж”. Почти параноичните войнишки спомени, примесени с живеенето тук и сега, срещу негата на интернет влюбването. Познайте кой печели! Суровата истина, разбира се.

Няма как да не отбележим монументалната „Кастинг за месия” на Петър Делчев. Мрачната визия за недалечното бъдеще, съчетана с няколко тежки геополитически анализи, предизвика бурни овации сред мислещите хора у нас. Разбира се, намериха се и читатели, които смятат, че на въпросите  „Кога ще се разцепи световната цивилизация? Вярно ли е, че ние, българите, живеем точно на разлома между два свята и как ще ни се отрази това в бъдеще? Защо хората ще си изпатят, опитвайки да заменят Бог с човека? Кой е новият Месия и търсим ли го изобщо?” авторът е отговорил прекалено сложно. Никой обаче не е казал, че Умберто Еко например е лесен.

Да не изпадаме в неприятния капан на сравненията обаче, Петър Делчев си е Петър Делчев. Тази година от него очакваме преиздаването на „Трънски разкази”. Неговият брат Георги Томов се представи отлично с „Не беше тук и си отиде”. Сборникът с разкази е едно от най-свежите неща на литературния пазар през изминалата година.

Един от безспорните хитове на него беше поредният опус на Иво Сиромахов „Уважаеми зрители”. Истерично-смешната, но силно завладяваща история, за тегобите на провинциална кабелна телевизия и нейните труженици с мания за величие обра точките на „развлекателната” сцена. И някак си незаслужено другата творба на Сиромахов „Очила” като че ли не зае подобаващо място на „сериозната”. А си заслужава, дори много. Непознатият, тъжно-наблюдателен и саркастичен Сиромахов. Не е зле, ако сте го пропуснали, да поправите грешката си.

Традиционно добрият и постоянно издаван Георги Господинов също блесна с разкази. „И всичко стана луна” напомни за него по обичайния начин – завладяващи истории с често парадоксален край. Проза от последните задъхани часове на човечеството, посягаща много силно и към подсъзнанието. Което най-спокойно може да се нарече чисто майсторство. Или висш пилотаж в писането. Без значение, че през изминалата година се намериха критици, силно недоволни, че Господинов се изявявал като гуру и постоянно се появявал по телевизията, за да дава акъл. Може и да е така, но четящите българи ще запомнят него. А не тях.

Абсолютно заслужено трябва да споменем третия литературен опит на режисьора, сценарист и актьор Людмил Тодоров с неговите „Скептици”. Аз отново искам да заявя, че е само въпрос на време (и средства) историята за особените взаимоотношения между брат и сестра да се появи на киноекран. А точно това авторът го умее прекрасно.

Личен фаворит (никак не сте длъжни да се съобразявате) за отминалата година ми е „Възвишение” на Милен Русков. Преди да я разлистя, изпитвах силно подозрение, че нарочният авторов стил (в случай че не сте я пипали, книгата е написана в духа на възрожденския говор) ще започне да досажда още след петдесетата си страница. Не, нищо подобно и наистина това е постижение за българската литература. Включително и с начина, по който смешното до сълзи изведнъж преминава в тъжно, та дори и на моменти водещо до плач. В случай че не сте й обърнали внимание.

Подозрителен пропуск направи друг любимец на публиката, живеещият в Америка Захари Карабашлиев. А всички знаем, че когато той мълчи задълго, след това изважда хубави неща. Предстои да разберем.


В категории: Културен Десант , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки