Опасни ли са мускулните крампи


Опасни ли са мускулните крампи
20 Февруари 2014, Четвъртък


По цели нощи не мога да спя от непоносими болки в мускулите под коляното. Те се изразяват в непрекъснати спазми и гърчове ту в единия, ту в другия крак,


Автор: доц. д-р Гео Нешев

а често и в двата едновременно. Докторите казват, че са на нервна почва. Как може да облекча това неприятно състояние и опасно ли е то?
Илия Янакиев,
с. Катунци,
общ. Сандански

Мускулните болки (крампи) са широко известен синдром, познат на почти всеки човек. Особено добре това състояние може да опишат спортистите, при които обикновено оплакването възниква след голямо натоварване.

Най-често крампите се появяват нощем, макар че това може да се случи и през деня. Свиването на мускула или мускулната група нерядко е съпроводено с болка, която понякога е много силна. Мускулът не може да се отпусне, а при опипване е твърд и болезнен.
Крампите се появяват най-често в подбедриците, но могат да обхванат и всеки друг мускул в тялото. Установено е, че те възникват  следствие на нарушения във влакната или в нервните клетки. Нерядко се появяват при обезводняване на организма на бременните. А също – и при някои периферни нервни заболявания. Особено чести са мускулните спазми, които се дължат на намалено съдържание на калций и магнезий в кръвта – в този случай говорим за тетания.

По-различно стои въпросът при т. нар. псевдотетания. При тях промяната на стойката и позата на тялото може да прездизвикат стягането на някой мускул. А когато тази ситуация се повтаря много често, това може да доведе до мускулна хипертрофия.
Много често болките изчезват, когато засегнатите мускули се опъват бавно. Ако болката е в ходилото или под пръстите на стъпалото, човек трябва да се опита да прави движения, противоположни на страната, по която се „движат“ болката и схващането.

Ако болката е в прасците, трябва да се седне на пода, кракът да се опъне, да се хване бавно с ръка и да се повдигне нагоре, така че пръстите да сочат тавана. Добри резултати дават и поставянето на топли компреси, както и масажите върху засегнатото място.
Крампите могат да имат различен произход и съответно лечението им е различно. Докато в голямата си част от случаите подходящо е лечението с калций и с лекарства от групата на бензиндиазепините, при псевдотетанията по-добър ефект имат препаратите фенитоин, фенотиазинови производни и пр.

Не бива обаче да забравяме, че за каквато и форма на мускулни крампи да става въпрос, самолечението е недопустимо. Диагнозата трябва да бъде изяснена от компетентен лекар, тъй като освен доброкачествени (поради неправилен режим на хранене и живот), спазмите могат да бъдат придружаващ симптом на някои сериозни заболявания като намалена функция на щитовидната жлеза, увеличена функция на околощитовидните жлези, бъбречна ацидоза или намалено съдържание на кръвната захар.


В категории: Горещи новини , Алтернативно лечение

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки