Много се говори напоследък за ценните лечебни качества на прополиса.
В какви случаи обаче той е полезен и кога е противопоказен и не трябва да се прилага?
Димитър Божинов,
Шумен
Противопоказни за прополисотерапия са всички болни, имащи непоносимост (алергия) спрямо прополиса. Широко внедряване на пчелния клей в медицинската практика, на фона на високата му лечебна ефективност, доведе през последните години до наблюдаване на алергично действие, макар и в много редки случаи. Поради това е необходимо преди започване на лечението с прополис лекуващият лекар да направи кожна проба за алергия, а може и носна или конюнктивална проба.
Рецепта 1 (при стенокардия, Димка Тоскова, Димитровград): Приготвя се таблетка от по 20 мг пчелно млечице и 4 пъти дневно се слага под езика. Това се прави и всеки път, когато се усети притеснение.
Рецепта 2 (при синузит, Владо Додов, с.Костенец): Смесват се 10 грама пчелен клей (прополис), 20 грама мед и 1 супена лъжица лайка. Всичко това се слага в една тенджера с 1 литър вода в нея. Трябва да заври леко. Тогава се вдишва парата в продължение на 10 дни.
Рецепта 3 (против раничка на шийката на матката, К.Кьосева, Лясковец): Приготвя се мехлем от 90 г боров вазелин, 20 г линолин, 15 г прополис и 5 г пчелен восък. Прополисът предварително се нарязва и залива със спирт и след като се разтвори, се изтегля със спринцовка без утайката. Сместа се поставя на водна баня и се бърка, докато се превърне в каша. Най-накрая се слага линолинът. Взимат се тампони от аптеката и обилно намазани се поставят във влагалището, и то след предварителна промивка. След 12 часа тампонът се изважда и повтаря на същата вечер в продължение на 20 дни.
Рецепта 4 (при гастрит и възпалени венци): Взима се парченце пчелен клей, голямо колкото орех, и се поставя в 100 г чист спирт. Престоява така 10 дни, докато клеят се разтвори. С този разтвор се мажат венците. Може да се използва и при гастрит – капват се 10 капки в супена лъжица с вода и се пие 3 пъти на ден половин час преди ядене.
Рецепта 5 (при болки в ушите): Към сока на 1 голяма глава кромид лук се добавят 30 капки екстракт от прополис (пчелен клей). Получената течност е със силно изразен антибиотичен ефект. От нея се капва в болното ухо и само за няколко дни може да се сложи край на отита.
Рецепта 6 (при гъбички по краката, Росица Желязкова, с.Дядово, общ. Нова Загора): Смесват се равни части пчелен прополис и антимикотичен спирт, като предварително прополисът се настъргва на ренде. След като се измият краката, пръстите се мажат със сместа и се поръсват със сода бикарбонат.
Прилагането на рецептите не изключва
консултация с медицински специалисти