Очанка


Очанка
13 Март 2014, Четвъртък


Това полупаразитно растение, което изсмуква чрез корените си хранителните сокове на различните плевелни треви, може са се срещне край пътища, просветлени гори,


планински местности и сухи склонове в голяма част от територията на централните и южните области на Германия, в Италия, на Балканите, в Русия, Молдова, Украйна и Беларус.

Очанката съдържа гликозида аукобин, етерично масло и мазнини, танини, дъбилни и слузести вещества, смола, кумарини, антоцианиди и силициева киселина, а също и някои витамини, както и елементите магнезий, цинк, бор, желязо, хром, манган и др.
Българската народна медицина прилага билката при стомашни заболявания (язва, оригвания, гастрит с повишена киселинност) и жълтеница. Тя помага още при нарушения на паметта, алергии, ентероколит, високо кръвно налягане, ревматизъм и подагра.

Доказани са лечебните й свойства при екзема и диатеза. Растението оказва положително въздействие върху кожата на главата, подпомагайки растежа на косата и подобряването на нейната структура.

Използваема част: Стръковете на растението (с цветовете и листата), брани по време на цъфтежа (юли-август). Те се сушат на сянка или в сушилни при температура 40 °С. След процедурата билката трябва да остане със зелен цвят на стеблото и листата и бледорозов на цвета. След изсушаването си се смила и се съхранява в кутии или кесии от плътна хартия в сухо и добре проветриво място.

Начин на приложение: В 200 мл вряла вода се поставят 10 г изсушена очанка. Оставя се да престои 3 часа, след което се прецежда. Изпива се по половин чаша три пъти на ден.


В категории: Здраве , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки