Крилете на дивия лес


Крилете на дивия лес
14 Март 2014, Петък


Елена Хайтова представи най-новата си, трета поред книга за своя баща – големият български писател Николай Хайтов

Автор: Николай Козлуджов

Патриотизмът, любовта към майката природа и жаждата за свобода – това бе религията, която изповядваше големият български писател Николай Хайтов. Точно такъв го виждаме и в новата, трета поред книга на Елена Хайтова, посветена на баща й. „Крилете на дивия лес“ бе представена пред публиката в Пловдив на 12 март в Народна библиотека “Иван Вазов”.

Както самата авторка изтъкна, в предишните си две книги за своя родител тя го е представила в светлината на вечният боец, на гладиатора, изправен на арената, за да защитава своята България; да се бори с всички, които отричат историята си и се прекланят пред чуждите традиции и култури.
В новото си произведение тя е искала да избяга от този образ, за да остави духът на баща й да се пренесе в родното си село, при любимата му Могила. Защото дори и повече от десет години от смъртта му, все още се намират хора, които оспорват творчеството му, идеите му. Но силните и великите хора затова са могъщи, защото и след смъртта им техните врагове се страхуват дори още повече от тях.

Защо трябва все още да има спорове около гроба на Левски? Та дори самият Апостол е искал да се знае мястото, на което ще бъде погребан след смъртта си: “Ако ме обесят, поне ще ми остане гробът в България и всякой ще го знай, а ако ме изпратят на заточение, ще ми изгният костите надалеко.”
Като прочита тези редове, великият явровец си е казал, че това е “единственото основание да се търси гробът на Левски, то би било напълно достатъчно да го търсим и да не отдъхнем, докато не го издирим”. 

След многогодишна изследователска дейност, уповавайки се на документи от очевидци, Хайтов доказва, че Левски е погребан в църквата “Света Петка” в София. И сега там има паметна плоча, на която е написано, че точно на това място е бил погребан Дякона след обесването си. Така че, мисията на великият академик е изпълнена и той спокоен си е отишъл от този свят.
Дълго време Елена Хайтова е обмисляла какво да бъде заглавието на третата книга за баща й. Отговорът на този въпрос идва от  разказа “Гола съвест”, където главният герой изрича думите: “Изсечем ли горите си, ще унищожим и нашата България!”.

Ето кое е било вдъхновението на Хайтов  - приридата, тя му е давала криле, на които да се понесе в необятното си творчество. Дори и на чешмата, построена в Яврово в памет на писателя от родолюбивата телевизия СКАТ, има плоча с една негова мисъл: “Крила имат само тези, чиито сърца искат да летят!”.

А гората, дивият лес, са били светини за Николай Хайтов.
Книгата е разделена на отделни глави, всяка от които представя различни периоди от живота на писателя. Не е случайно, че първата от тях е за годините в село Хвойна. В това село Хайтов – лесничея, прекарва няколко години. Това е и родното място на първата му съпруга – Мария. След това следва периодът в Персенк и Лисичево. Навсякъде дива природа и многовековен лес.

“…Живял ли си в планината, слушал ли си песента и заедно с това тътена на дърветата при буря, стряскали ли са те внезапните огньове на светкавиците, знай, че си най-богатият човек на впечатления. После животът ти се вижда много по-лек и сам изглеждаш здрав и твърд човек…”
В книгата за Хайтов могат да се прочетат и още много интересни факти – кога писателят е плакал видимо пред други хора; какво друго освен гората е обичал също безрезервно; каква е била най-голямата му детска мечта…
Нека читателят прочете книгата, за да види Николай Хайтов в една нова светлина – човек, който е призван да лети в мечтите си.


В категории: Културен Десант , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки