Гладът и диетите не водят до нищо добро, не е важно колко, а какво ядем
Затлъстяването и последиците от наднорменото тегло не са проблем единствено на българите. Излишните килограми са бич за така нареченото „западно общество“, което живее, обича и се храни „на крак“ в минутките свободно време между „важните дела“ в офиса, в кафенето или у дома.
„Нямам време“, е дежурното оправдание за хапнатите набързо хамбургер, дюнер или мазна тестяна закуска, за приготвената супа „аламинут“ от пакетче, пълно с отрови, за парчето пица, полято обилно с кетчуп (в който има всичко друго, но не и домати) и майонеза от изкуствен яйчен прах... Резултатът е напълняване, което често върви с редица здравословни проблеми.
Как да свалим излишните килограми, след като сме заобиколени с ГМО-та, Е-та, храни от нефтен произход (маргаринът, например) или създадени изцяло в химически лаборатории?
Всъщност, много е лесно. Трябва само да си спомним как са се хранили нашите баби и дядовци преди „модерните времена“. Личният си опит с читателите на „Десант“ споделя Николина Любомирова, която е посветила дълги години от живота си за борба с наднорменото тегло. Лекарите я посъветвали спешно да отслабне заради високото й кръвно налягане и исхемична болест на сърцето.
След като Николина изпробвала няколко десетки диети без резултат, нейна съседка я посъветвала да регулира метаболизма си по естествен начин, чрез хранене и спазване на осем прости, но важни правила:
1. Във всяко хранене трябва да присъстват задължително протеини (риба, пиле, кисело мляко, сирене, кашкавал, яйца, боб, леща, грах, царевица), мазнини (краве масло – над 80 процента, рибено масло, ленено масло, зехтин, маслини, орехи, сурови тиквени или слънчогледови семки) и въглехидрати (всички зеленчуци и плодове, без банани).
Захар, шоколади, тестени изделия (с изключение на хляб) дори и мед през първите 8 месеца от хранителния режим са напълно изключени. За меда се прави компромис само ако се използва с лечебна цел.
Първите една-две хапки от всяко ядене трябва да са белтъчини. Целта е да се намали инсулиновата реакция. Плодовете не се ядат самостоятелно, нито преди основното ядене, а за десерт.
2. Храненията трябва да са по 3 пъти на ден – закуска, обед и вечеря, като обичайните до момента порции се намалят наполовина. Хубаво е храната да се сипва в малки чинии.
3. Между храненията трябва да има интервали от по 4-5 часа, през които се пие само вода. През това време има интензивен процес на изгаряне на мазнините. Един бонбон, дори една солетка или хапка хляб в тези часове влияят пагубно на метаболитния баланс.
4. Всяко хранене трябва да продължава не повече от 60 минути – за да бъде намален гликемичният товар.
5. Храненията трябва да включват само по един протеин (примерно, ако основното ядене е с месо, в салатата не се слага сирене, кашкавал, яйце). Една и съща протеинова група не се повтаря за деня. Ако към закуската е имало сирене, на обяд може да се хапне парче риба, а за вечеря – пилешко месо, кисело мляко, царевица, боб или грах.
6. Последното ядене за деня не трябва да е по-късно от 21,00 часа. Това спомага за оптималното изгаряне на мазнините и балансиране на хормоните по време на сън.
7. През целия ден се пие вода – приблизително 35 мл на всеки килограм телесна маса, но не по-малко от 2 литра.
8. Задължително се изяжда по една ябълка всеки ден – тя е безценен помощник в борбата с излишните килограми.
И не на последно място – яжте проста храна. Няколко маслини, парче сирене, стрък пресен чесън и филия хляб са много по-полезни за тялото ви, отколкото и най-изисканата гозба. И се движете повече, съветва Николина Любомирова.