Те удължават младостта и са отлично средство срещу депресията и атеросклерозата
Автор: проф. Христо Мермерски
Предполага се, че слънчогледът е една от най-първите технически култури, отглеждани в Америка. Допуска се дори, че е бил култивиран много преди другите зърнени растения. Той става важна част от храненето на хората, тъй като се явява добър източник на мазнини.
Ацтеките в Мексико буквално са се прекланяли пред него, като жреците в храмовете на Слънцето са се кичели със слънчогледови пити, за да си придадат неземен вид.
Съществуват много древни свидетелства за това, че от семената му се е извличало масло и е бил използван при приготвянето на хляба. Но освен като храна и като религиозен символ, от слънчогледа се правели и лечебни препарати срещу ухапвания от змии, както и различни целебни мазила.
Когато семената му са пренесени в Европа през ХVІ в., растението бива наречено „тревата на слънцето” или „перуанско слънчево цвете”. Европейците украсявали с него градините си, а за храна употребявали като салата само младите кошнички на съцветията им, подправяйки ги с оцет и масло. Чак по-късно започнали да извличат олио от семената му и да чоплят семките му.
Всъщност те са не само едно приятно развлечение, но заедно с похапването им човек получава и много ползи за здравето си. Добре е на ден от тях да се ядат по 50-100 г. Те съдържат много белтъчини, витамините А, Е, Bl, B2, ВЗ и минералите фосфор, магнезий, калций, калий, желязо, сяра, мед и цинк. Слънчогледовите семки са основен доставчик на полиненаситени мастни киселини за организма. В тях се съхраняват такива „живи” компоненти като фосфолипиди и стероли (аналози на човешките хормони, б. р.), които възпрепятстват стареенето. Все пак трябва да се има предвид, че всичко, казано до тук, се отнася за суровите семки, тъй като при печенето им се унищожават до 90 % от полезните им вещества. Освен това те следва да се съхраняват с люспите, защото когато се държат обелени, мазнините в тях се окисляват.
Слънчогледовите семки са отлично средство за профилактика на атеросклерозата, инфаркта на миокарда и други сърдечносъдови заболявания, а също така помагат при заболявания на черния дроб и жлъчните пътища.
В старите лечебни сборници пък се препоръчва да се чоплят семки... срещу депресията. По-късно става ясно, че по този начин се запълва дефицита от витамините В, С и фолиева киселина, недостигът от които води до депресивни състояния. А и по принцип витамините от групата В „отговарят” за състоянието на кожата, слизестите обвивки, косите и нормалната работа на черния дроб и жлезите с вътрешна секреция.
В слънчогледа намират място и модните борци за нашето дълголетие – антиоксидантите. Да не говорим, че в тези малки и вкусни семки са открити и противоракови свойства. Затова към тази занимавка трябва да прибягват по-често всички привърженици на здравословното хранене.