Така наричат лапада, който може да ни зареди с витамини срещу пролетната умора
Автор: проф. Христо Мермерски
Лападът бива наричан „пролетен крал”. И не случайно – зелените листа на това растение са едни от първите, които се появяват по поляните с пукването на пролетта и ястията, приготвени с тях, бързо намират място на нашата трапеза.
Малцина знаят, че лападът е близък родственик на елдата и също като нея е много полезен. Неговата употреба може да реши редица здравословни проблеми, като уникалните му целебни свойства може да се обяснят с богатия му витаминно-минерален състав.
Той съдържа много витамин С, К, Е и от групата В, биотин, бета каротин, етерични масла, дъбилни вещества и киселини. Богат е на магнезий, калий, фосфор, желязо и други елементи. Енергийната му стойност е 21 ккал на 100 г, което го прави подходяща храна за тези, които се грижат за стройната си фигура.
Освен в кулинарията, от най-древни времена лападът е използван и като лекарствено средство. С негова помощ успешно са лекували простудни заболявания, туберкулоза, ревматизъм, а разтривки със сок от растението спасявали от главоболие. В Средновековието по време на страшните чумни епидемии лападът бил прилаган като едно от основните лечебни средства срещу това страшно заболяване. Освен това той бил използван и като противоотрова.
Включването му в менюто способства за нормализирането на дейността на стомашно-чревния тракт, за образуването на жлъчен сок, а също така стабилизира функционирането на черния дроб. Незаменим е при сърдечносъдови заболявания и при анемия.
Известна е и неговата способност да помага при различни алергични реакции.
Полезни свойства проявяват не само листата, които традиционно се използват за храна, но и неговите корени, които съдържат много желязо. Цялото растение притежава общоукрепващо организма действие и спомага за поддържането на жизнените сили.
В големи дози то може да се приема като слабително средство, а в малки – като затягащо.
Народната медицина препоръчва настойка от листата и корените му като противовъзпалително и кръвоспиращо средство. Зелените части и семената на лапада се отличават с обезболяващи и антитоксични свойства. Отварата от корените лекува болките в кръста и ревматизма.
Цялото растение се използва и за лечение на колити, ентероколити и хемороиди. А големият запас от витамини, в частност аскорбинова киселина, позволява да решим проблемите си с пролетната умора и авитаминозата, като младите му листа покриват голяма част от витаминния дефицит.
Лападът се използва и за преодоляване на неразположенията, възникващи по време на менопауза, като предотвратява маточните кръвоизливи, намалява потоотделянето, притъпява главоболието и нормализира кръвното налягане. А витамините от групата В, влизащи в неговия състав, нормализират работата на нервната система и участват в обновяването на клетките. Растителните влакна пък стимулират работата на червата и извеждат от организма токсините и шлаките.
Все пак, следва да се има предвид, че приеман в голямо количество лападът може да предизвика бъбречно-каменна болест при хора с бъбречни заболявания. Той не се препоръчва и при възпаления на червата, при гастрити с повишена киселинност, при язвена болест и при нарушения на водно-солевия обмен. И тъй като лападът не позволява на калция да се усвоява напълно, това може да доведе до развитието на остеопороза. Прекалената му консумация е възможно да предизвика и появата на подагра.