Бъм момента няма кандидати за директор на Фонда за лечение на деца в чужбина (ФЛДЧ), констатира преди ден здравният министър д-р Таня Андреева,
Автор: Огнян Марков
след което добави, че това е много тъжно.
Тъжно е всъщност всичко, което става около този фонд от години насам, като това е съвсем мека дума. Не минава седмица някоя национална медия да не изнесе трагичната история на някое дете, което няма възможност да се лекува у нас, но въпреки това му се отказва финансиране за другаде, или пък това финансиране е съвсем недостатъчно за целия терапевтичен курс.
Но най-чести са случаите, когато преписките по тях с месеци преседяват по нечии бюра, прехвърлят се от експерт на експерт, докато накрая някой чиновник от министерството, чието дете няма същия здравословен проблем, не му сложи унищожителната за живота на малкото създание резолюция: “Без последствия.“
Съвсем доскоро родителите смятаха, че проблемът с бавенето на решенията и честият отказ за финансиране се дължи на подалата вече оставка като шеф на фонда д-р Ива Станкова, която не се притесняваше и пред телевизионните камери да потвърждава смъртните присъди за децата с вид на човек, който съвестно си изпълнява дълга. Една непълна статистика сочи, че в последно време от 37 случая в 24 имало закъснение с между 5 и 54 дни при законов срок от 14 дни.
Въпреки всичко това Андреева информира, че д-р Ива Станкова ще остане на поста си до 7 април. Тя смята, че негативният резултат от работата на фонда се дължи по-скоро на напрежения, които се създават около работата му по една или друга причина.
"Никой не иска да се заеме с тази отговорност. Това не е за първи път. Във фонда има вълнения от много години насам, не само при един директор", припомни миналото д-р Андреева.
Става ясно и че не са приети новите правила за работа на ФЛДЧ, макар че те били вече изработени от специална работната група. Нормативната уредба била обсъдена и с членовете на Обществения съвет към фонда. Въпреки това обаче работната група и Общественият съвет още не могат да излязат с общо решение, което окончателно да прецизира нещата.
Здравният министър бе категорична, че е дала срок до следващата седмица това консенсусно решение да бъде вече налице, за да се пристъпи към практическата работа по внедряване правилата на фонда. Тя подчерта, че се предприемат мерки с оглед на това бързо и своевременно да се получава експертизата и офертите от лечебните заведения, касаещи отделните случаи.
Това всъщност са и двата основни проблема, които бавят разглеждането на досиета от Обществения съвет към фонда.
Процедурата на разглеждане на досиетата на болни деца от Фонда за лечение в чужбина ще бъде облекчена и срокът за даване на становище ще бъде съкратен, смята Андреева.
Според нея трябва радикално да се подобри комуникацията между фонда и родителите на болни деца, тъй като в момента на тях не са им обяснявани основни моменти в работата на институцията. Като пример министърът даде случаите, в които се получава отказ, на базата на какво е това решение.
По отношение назначаването на нов директор на фонда, който трябва да наследи Ива Станкова, здравният министър обясни, че той няма да бъде избран само с интервюта, както е ставало досега. Изискването към всеки от кандидатите за поста ще бъде да представи и своя концепция за развитието на работата на институцията.