Да тропнем пролетно хоро в Родопа планина


Да тропнем пролетно хоро в Родопа планина
Дефилето с участниците мина по улиците на града под съпровода на каба гайди
06 Април 2014, Неделя


За трета поредна година на 22 март във Велинград се проведе националният фестивал „Пролетно хоро“. Въпреки глобализацията и безцеремонното настъпление

Автор: Огнян Марков

на западната съмнителна като качество масова култура, народните ни традиции остават живи. Нещо повече – те непрекъснато се обогатяват, пускат нови филизи и с това популяризират родния фолклор, възвръщат неговото силно влияние за съхраняването на българския дух и националното ни достойнство.

Под наслова „Да му тропнем в Родопа планина“ прекрасният пролетен празник през тази година е организиран от Община Велинград, сдружение „Пролетно хоро“ и дружество “За защита на Родопите”. В провеждането на предишните издания на фестивала дейно участие е вземала и Дружба „Родина“ - културно-просветна и благотворителна организация на българите мохамедани, чиято основна цел е скъсването с османските традиции и окончателното приобщаване на това население към българската нация.

По стара традиция хорото и мегданът винаги са събирали хората и в делник, и в празник. Това е и идеята на фестивала – да привлече на едно място любителите на българския народен танц. И така той с всяка изминала година става все по-привлекателен за зрителите, а броят на самодейните състави, участващи в него, също  непрекъснато расте.
През тази година те бяха над 500 от цялата страна - от Плевен, София, Банкя, Малко Търново, Стара Загора, Айтос, Панагюрище и други населени места в страната, всички дошли да посрещнат  пролетта във Велинград. Така празникът събира в себе си и самодейност, и родолюбие, и уважение, и любов към народната култура.

Поради големия брой участници и зрители откриването тази година се състоя на градския стадион. В продължение на четири часа там двадесет и шест любителски състава представиха танцовите традиции на родния си край и бяха наградени с аплодисментите на публиката. След това всички се отправиха към площад „Кална баня“, който е на границата между кварталите „Лъджене“ и „Каменица“. Там, според регламента, в продължение на около половин час съставите изпълниха по две хора - едно от областта, от която идват, и едно по желание.

По-късно под звуците на каба гайди дефилето мина по улиците на града до пл. „Николай Гяуров“, където пред специално построената сцена продължи представянето на самодейните състави. Зрителите се насладиха на изпълнението на шест хора от различни фолклорни области – Бачковско - Родопска, Ширто – от Пиринско, Дунавско - Северняшката, Право тракийско – Тракийска, Граовско – Шопска фолклорна област, и Сборенка от Добруджа.

Така един цял ден курортното градче трептеше и живееше с красивите ритми на българската народна музика, а на следобедното хоро на пл. „Николай Гяуров“ в центъра на града не се виждаше нито началото, нито края.


Пролетното хоро на пл. „Николай Гяуров“ във Велинград по време на третото издание на фестивала

В категории: Горещи новини , Духовни средища

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки