Билката е известна и като змийска хурка или змийско грозде. В Европа и Азия се срещат 12 вида от растението, а в България – 3 негови разновидности.
По принцип то е отровно, но на негова база се произвежда лекарството Arum, което е много популярно при възпаление на слизестата обвивка в устната кухина, настинка, при белодробни заболявания, бронхити, скарлатина и др. То помага и при проблеми с гласните връзки и пресипнал глас.
Освен за вътрешна употреба, препаратът може да се използва и за гаргара, като пет капки от него се разреждат в чаша с топла вода.
В народната медицина змиярникът се прилага като отхрачващо, противовъзпалително, болкоуспокояващо и противоревматично средство.
При заболявания на черния дроб, камъни в бъбреците, хемороиди и ревматизъм е нужно да се взима вътрешно спиртна настойка от изсушените му клубени. Растението помага чрез външно приложение при радикулит. Прилага се и при лечение на хипертония.
Не бива да се предозира. Затова не трябва да се използва за самолечение. При натравяне възниква силно дразнене в устата, носоглътката, стомаха и червата.
Начин на приложение: За външно приложение се приготвя спиртна настойка от стрити клубени. Със 100 г водка се заливат 10 г от тях и се оставят да престоят няколко дни.
За лечение на ревматизъм се приготвя 10-процентна настойка от изсушени плодове, които се оставят да престоят в спирт.
За заздравяване на рани следва изсушените грудки на змиярника да се стрият на прах.