Смущенията в пролетния сън могат да се избегнат


Смущенията в пролетния сън могат да се избегнат
17 Април 2014, Четвъртък


На 50 години съм. Занимавам се с бизнес и по принцип съм много зает, винаги под напрежение и често ми се налага да пътувам в дълги командировки.


Автор: доц. д-р Гео Нешев

Напоследък ангажиментите ми нараснаха още. Вечер бързо заспивам от преумора, но се събуждам 3-4 часа по-късно. След това вече ми е много трудно да се унеса. Жена ми се оплаква, че докато спя, хъркам много силно.
Страдам от наднормено тегло и умерено високо кръвно налягане. Как мога да подобря съня си, особено в този сезон, когато допълнително ни наляга и пролетната умора?
Живко Петракиев,
Варна

Ранното събуждане, придружено с мисловни преживявания и болестна заетост, говори за наличие на някаква депресия. Безпокойството, раздразнимостта и лесната уморяемост са симптоми, които се установяват и при депресии, и при апнея – задушаване, един от признаците на които е хъркането. Консумацията вечер на алкохол обикновено води до събуждане след прекратяване на действието му. Повишеното тегло също оказва неблагоприятно въздействие.

За възстановяване на доброто самочувствие и работоспособност трябва са се намали вечерно време консумацията на алкохол и тежки и мазни храни. Страдащите имат голяма нужда от разтоварване и от активни физически усилия. Препоръчва се по възможност да ходят пеша на работа, а също и практикуването на туризъм, ски, фитнес процедури и пр.

Пациентът трябва да си ляга, когато му се доспи, дори и да е ранна вечер, и да става в случай на събуждане. Дневният сън не се препоръчва. Също трябва да се избягва вечерното гледане на телевизия и четенето в леглото. Необходимо е да се спазва правилото „Денят е за правене на интересни неща, но без претоварване, а нощта – за спане“.
Ако безпокойството е на преден план, трябва да се предприеме лечение с меки успокоителни средства, но по принцип не е желателно  да се прибягва до приспивателни, освен в крайни случаи. Ако специалистите поставят диагноза „депресия“, трябва да се предприеме адекватно лечение с антидепресанти.

Как да се избегне безсънието?
- Да се осигури редовно физическо натоварване един час преди лягане;
- Да се вечеря, и то леко, най-малко 1 час преди сън;
- Да се избягват вечер възбуждащи напитки: кафе, кока-кола, чай;
- Определен момент от вечерта да се отдели на психично разтоварване: посещения на концерт, театър и т.н.;
- Да се избягва почивката (съня) през деня;
- Да се създаде строг режим за лягане и ставане от сън;
- Да се спи на твърда възглавница и мек дюшек;
- Да се спи в спокойна, тъмна и добре проветрена стая.


В категории: Горещи новини , Алтернативно лечение

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки