Растението, известно и като кърлеж (тъй като семената му наподобяват това насекомо, след като се насмуче с кръв), често се използва за декоративни цели.
Но то е култивирано още в древността заради извличаното от семената му рициново масло, което тогава първоначално се използвало за осветление. По-късно от него се получава медицинско рициново масло, което представлява фракция, добита чрез студено пресоване на семената.
То се прилага при възпаления на стомашно-чревния тракт, колити и трескави състояния. Външно маслото се използва за лечение на язви, изгаряния, а също и като помощно средство при премахване на брадавици. То е популярно слабително средство.
Намира приложение и в козметиката за избелване на пигментни петна и стимулиране растежа на косата и миглите.
В гинекологията пък се прилага за стимулиране на маточните контракции. Освен това с настойка от билката се лекуват възпалителни заболявания на матката и ендометриоза, а при простуда и бронхит с нея се разтриват гърдите. Тя се приготвя като 10 г смлени листа от растението се заливат с вряла вода и се оставят да престоят 15 минути на вряща водна баня. След това се охлажда и прецежда. Пие се три пъти на ден по 1 с. л.