Трима двадесетгодишни български студенти изправиха на крака препълнената аула на Софийския университет „Свети Климент Охридски”. Да ги уважат бяха дошли над 250 души, сред които известни учени, техни преподаватели, колеги и граждани, които се интересуват от историята на нашата страна.
Иван Кънчев, Ивомир Колев и Марио Мишев създадоха „Българската история в 100 личности”. Те я написали само за няколко месеца, със силната помощ на учители и хора, сведущи по темата.
След първоначалната селекция на бележити българи, чиито живот и дело са повлияли по някакъв начин на развитието на Родината, останали 300. Тогава паднал сериозният труд – измежду тях да бъдат откроени най- най-заслужилите.
Авторите препоръчват на всеки, който отваря книгата само за да критикува, че е пропуснат още някой, да се опита сам да създаде такава отговорна класация. Тъй като в нея място са намерили и имена, които пораждат откровени и разгорещени спорове в обществото.
Трите момчета твърдят и че нямат претенции книгата им да бъде обявена за най-меродавната по случая, но дошлите да уважат петмесечния им труд ги насърчиха сърдечно.
Всеки един от стоте българи, попаднали в него, е представен на една-две страници. Сред тях са личности с принос в политиката, културата, изкуството, спорта, медицината и военното дело.
Тримата автори заявяват, че се запалили за идеята, водени от дълбокото убеждение, че нашето отношение към историята зависи от начина, по който тя ни се преподава в училище, в университета или ни се представя в медиите.
Издателят на книгата Момчил Тодоров заяви, че след като се запознал с тримата, напълно се отказал от първоначалната си идея да сформира авторски колектив от професионалисти в тази област.
Единственият такъв е консултантът и редакторът на изданието Христо Беров. Той е главен асистент в Софийския университет. Младите родолюбци разкриха, че това е само първата част на мащабния им проект.
Предстои да бъдат направени „Българската история в 100 събития”, „ Българската история в 100 дестинации” и други. Книгата можете да намерите в книжарниците у нас или да я поръчате по интернет.
Това не е пръв скок на Марио, Иван и Ивомир в този вид материя. Те стоят зад интернет страницата „Българска история”. Справка в социалната мрежа Фейсбук сочи, че тя се харесва на (до момента) 141 005 души. Гарантирано е, че когато я отворите и разгледате, ще я присъедините към лентата „любими” на вашия интернет браузър.
Темите са от фолклор и народни празници, през неизвестни и зашеметяващи факти за световноизвестния борец Дан Колов, до комунистическия атентат в църквата „Света неделя” на 16 април 1925 година, в който загиват 231 души.
Място на сайта са намерили и други супер интересни теми от всички области на българската история. Неговите създатели изрично са подчертали, че са движени единствено и само от ентусиазъм и родолюбие, а любовта към България е на първо място сред нещата, които смятат за важни в своя живот.
Там те са написали: „Ние ще припомним на всеки от вас какво е да си горд българин, ще ви подсетим как най-прекрасната земя на света е пропита с кръвта на вашите и нашите деди, ще ви разкажем как високо в планините ечи грохотът на артилерията, как по проходите още звънти стоманата на мечовете и се скита духът на хановете, който вечно ще бди над нас и в най-черните дни на най-тежкото робство.”