Наричат го корен на младостта и дълголетието. Родината му е Китай и се използва за лечение вече 5000 години.
Фармакологичната активност на растението е обусловена от съдържащите се в него ценни сапонинови глюкозиди, етерични масла, алкалоиди, пептиди, витамини (С и от групата В) и минерали.
Основната биологично активна съставка на женшена са гликозидите, най-вече гликозида жинзенин, който стимулира синтеза на гликоген и понижава нивото на захарта в кръвта. Растението съдържа и паваксен, който има способноста да укрепва кръвоносните съдове и нормализира сърдечната дейност, а панаксоновата киселина способства за ускоряване обмяната на веществата.
Женшенът се препоръчва като стимулиращо средство при умствено и физическо напрежение, особено при възрастните хора, при ниско кръвно налягане, неврози и неврастении. Той стимулира централната нервна система, намалява общата слабост и сънливостта, стимулира функцията на половата система.
Успоредно с това растението намалява съдържанието на холестерина и глюкозата в кръвта. То активизира и дейността на надбъбречната жлеза.
Препаратите от него обаче са противопоказни при високо кръвно налягане, повишена възбудимост и трескави състояния, протичащи на фона на остри инфекциозни заболявания. Приемът им трябва да се ограничава в детска възраст, при бременност и в период на лактация.