В една люлка – сълза и песен


В една люлка – сълза и песен
28 Април 2014, Понеделник


Ако не бяха толкова тъжни, тези балади щяха да звучат като приказка, тъй като приказките винаги са хубави, защото крият вълшебства. Но баладите са призвани да разказват за тъгата,

Автор: Елиана Николаева

защото, ако тя не стигне до сърцата на хората, те няма да знаят цялата истина и ще забравят много важни неща.
Така и най-новата книга на Никола Гигов, озаглавена „Вълчи балади“, разкрива важни истини за живота на българите, живели в Западните покрайнини на родната си България, орисани да носят тежката съдба на чужденци в собствената си родина. Тежка дамга им слага един безумен договор, наречен Ньойски, разделил братя от сестри, от майки и бащи, прокарал фалшива граница в пределите на самата България, за да бъде узаконено едно безумство на политиците и на държавите от Западна Европа.

Имало едно семейство от село Вълчи дол, под връх Руй, което непокорно приело съдбата си и решило да се върне в собствената си родина, останала на изток от границата. В същинска България. Не можело да търпи униженията и тежката си участ, то подготвило бягството си. За бащата, майката и седем деца. Заедно с тях и воловете, на които замотали краката с парцали, за да не вдигат шум, защото и най-малкото подозрително шумене на границата можело да предизвика изстрел.
И колкото и невероятно да звучи – най-важната задача се паднала на най-малкия бежанец – 7-годишния Никола Гигов. Той трябвало да се придвижва близо до баща си – героят от Балканската война Андон Гигов, та когато забележи някакво колебание в него да му каже: „Напред, татко!“

За тези мигове поетът – вече порасналият 7-годишен бежанец Никола Гигов, пише в своите книги „Свиреп живот“, „Бежанци“, „Трънен венец от Рая“. А в най-новата си стихосбирка „Вълчи балади“ той описва страховити случки от родния си край. Точно затова баладите му са наречени „вълчи“, защото хората, живеещи в неговото село Вълчи дол, ежедневно са имали срещи с вълци и вълчи семейства.
Но авторът още от малък, когато бил в детската си люлка сред Балкана, привлякъл вниманието на една вълчица с вълчета. Тя нищо не направила на бебето и отминала мирно, но може би именно тази среща закалила духа на бъдещия поет и го направила смел и издръжлив.

И не вълчето обкръжение смущава Никола Гигов, а бодливата тел, детството по време на война, майчината горест, която винаги извива песента в плач, тъжните кервани от бежанци...
Като някаква карма за това семейство е общуването с дивите зверове. Почти невероятно звучи случката с дядото на поета – Цони, баща на 13 деца, доживял до 103-годишна възраст, ала с изядена буза и нахапани крака от мечка. Мечката, на която той поискал да открадне мечетата и да ги продаде, за да нахрани своите гладни деца. Вместо да се моли за залъка, предпочел бой със звяра. В чудесната „Балада за дядо“ читателят усеща тази храброст и мълком й се покланя.

„Вълчи балади“ „хващат“ за сърцето всеки читател, защото са писани с кръв от сърцето на самия автор. Малкият бежанец, който никога не познал радостта на детството, нито привилегията да има играчка, ала разбрал още от люлката колко е тежка съдбата на хората, живеещи извън родината, си и какъв свиреп е техният живот.


В категории: Културен Десант , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки