От години страдам от ревматизъм. Пробвала съм с какво ли не от аптеката да мажа болните места, но понякога дори нямам временно облекчение на болките.
Знам, че има и много природни средства, които да помагат при това заболяване. Ще съм благодарна, ако публикувате някои от тях.
Койна Колева,
Шумен
Това заболяване често се нарича остър ставен ревматизъм и за съжаление най-често се среща при деца от 5- до 15-годишна възраст. Най-често засегнати са коленните, лакътните и тазобедрените стави.
Симптомите на ревматизма се характеризират с температурни пристъпи, които продължават в различни периоди от време (от седмици дори до месеци) и често пъти се повтарят. Другата неприятност е, че е възможно да се развият възпалителни процеси на ставите, сърцето, нервите, белите дробове и кожата.
Характерна особеност на това заболяване е, че ставните болки се местят, като болката започва от една става, след което затихва и обхваща друга. След подходящо лечение се получава пълно възстановяване на ставите без никаква следа от заболяването.
Рецепта 1 (Маргарита Таргова, Варна): Взимат се 1 кг копривени корени, извадени пресни от земята (свежи, млечни), 1 кг свежи корени от ниския бъз, извадени дълбоко от земята, едно голямо парче каменна сол (1.5 – 2 кг), което може да се начука, и половин кофа пресни овчи изпражнения на каша. Всичко това се сварява в голям казан с вода, докато се стопи солта – трябва да ври 30 минути най-малко. Готовата каша се изсипва в голяма каца или вана и когато може да се изтърпи топлината, болният сяда, натопен до кръста в нея, и стои, докато сместа изстине. Процедурата се прави три пъти през два дена, като облекчението настъпва още след първата процедура.
Рецепта 2 (за облекчаване на ревматичните болки, от неизвестен автор): Сутрин се изпива 1 чаша прясно изстискан сок от картофи. Преди обедното хранене се сдъвкват и гълтат 3 сушени хвойнови плодчета, а след тях – до 5 синапени семенца. Освен това в продължение на 3 месеца всекидневно се изпива по 2 ч.ч. подсладена вода, в която са врели картофите. Правят се компреси с хума или зелеви листа, нагорещено ленено семе, царевична или просена каша.
Рецепта 3: Платнен чувал се напълва със свежи брезови листа. Вечерта преди лягане краката се слагат в чувала, така че да са покрити отвсякъде с листа. Краката трябва да се изпотят силно (понякога се налага листата да се сменят с нови, в случай че са станали прекалено влажни). Средството се използва при ревматизъм с подуване на ставите.
Рецепта 4 (Борис Цветанов, Долна Оряховица): Счукват се седем глави лук, слага се 25 г сол и получената смес се налага вечер върху стъпалата на краката. След 10-12 часа се маха. Прави се 3-4 пъти.
Рецепта 5 (Мина Динчева, София): Смесват се 2 тубички боров вазелин с 1 пакетче сяра за пиене. Болното място се маже 15 вечери поред с тази смес, а след това се превързва с вълнено парче плат. Почива се около пет дни и при болки пак се повтаря.
Рецепта 6 (Радка Станчева Добревска, Варна): Цветовете на обикновен люляк (не облагороден) заедно с малките дръжчици (без листа) предварително измити и подсушени от водата, се слагат в тъмна стъклена бутилка като се натъпкват с пръчка плътно, за да се напълни съдът добре. Залива се с обикновена газ за горене. Запечатва се добре. Така шишето престоява на тъмно и хладно място около един месец. След което болното място се маже 1-2 пъти вечер с настойката, изчаква се да поизсъхне малко и след това се увива в памучен плат. Така се преспива. На третата вечер болката отшумява. Така освен ревматизъм, се лекува също ишиас и дископатия.
Прилагането на рецептите не изключва
консултация с медицински специалисти