Голямата шесторка на „13 века България”


Голямата шесторка на „13 века България”
Романът на Весела Ляхова най-общо разказва за историческото пътуване на нашия народ
05 Май 2014, Понеделник


Дарителският фонд обяви имената на авторите, чиито романи ще бъдат спонсорирани

Автор: Веселин Максимов

Националният дарителски фонд „13 века България” обяви финалистите, номинирани за Националната литературна награда „Български роман на годината”, със същото име. Сред книгите в този жанр, излезли през 2013 г., журито определи „Апарат” от Васил Георгиев, „Бежанци” от Весела Ляхова, „Влакът за Емаус” от Теодора Димова, „Портрет на поета като млад” от Недялко Славов, „Презапис или Другият куфар в Берлин” на Борис Минков и „Скептици” – Людмил Тодоров.

Както повелява регламентът, точно на 13 май от 18.30 часа на официална церемония в Софийската градска художествена галерия едно от тези заглавия ще бъде удостоено с голямата награда на журито с председател професор Ивайло Знеполски.
Тя представлява художествен диплом, а паричната й стойност е 11 000 лева. Организатори и литературни критици се постараха да разяснят с няколко фрази по мъничко за всеки от кандидатите – романи, като начин да възбудят у четящите българи интерес към някой от тях.

„Апарат” е роман за консуматорското битие, описващ началото на края на света, който ни очаква, ако продължаваме да живеем по този начин. Той изобразява и уродливите резултати от погрешното разбиране за свобода, и едновременно е портрет за човешката личност като апарат, който работи независимо от нашите желания, мисли и опити за поведение.

Това е история на изследовател на пазара, конструирал машина, предназначена да възстанови нормалното мислене на хората, което вече е напълно изкривено от дългите години въздействие на уродливия свят на рекламата във всичките й разновидности.
Действието се развива на родна земя, в столицата София, където са в борба най-голямата бизнес организация „Веригите” и противодействащата й хуманистична идея „Хармония”.
Това е нов и хубав прочит на станалата популярна от няколко десетилетия идея хората да спрат да си купуват ненужни, препоръчани им от рекламата неща и да заживеят отново в хармония със себе си, останалите и природата.

„Бежанци” от Весела Ляхова най-общо разказва за историческото пътуване на нашия народ и особеностите в образа на типично българската ни идентичност. Откъде идват, защо не се променят през поколенията, наистина ли инстинктът ни за оцеляване е подтиснал стремежа ни към свобода и полет на духа...
Размишляваща, но и същевременно достоверна като историческа фактология, книгата е обещаващ съвременен български исторически роман, твърдят критиците.

Теодора Димова, в типичния си брилянтен стил, придобит от драматургичните й творби, разказва във „Влакът за Емаус” разнопосочно и тънко психологически за човешката ни равносметка в края на живота, как да не се плашим от смъртта и защо, каквото и да сме вършили и накъдето и да вървим, трябва най-вече да бъдем водени от любовта и добротата.

„Портрет на поета като млад” е последното произведение на Недялко Славов от един триптих, което описва по чудесен начин едно неотдавна отминало време, в което фалшът и измамата бяха поставяни на пиедестал, а истинското – набутвано в толкова абсурдни клишета, че да ни опротивее. Епоха, която българите на възраст над 35 години са живели и която помнят, кой с горчивина, кой с неособено определени чувства.

"Презапис или Другият куфар в Берлин" е едновременно пътепис, есе и обикновено повествование, разказ, който можете да възприемете всякак, в зависимост от това дали в момента сте склонни към съзерцание, или сте настроени „по-оперативно” и аналитично.
Познавате Людмил Тодоров като талантлив режисьор ("Любовното лято на един льохман", "Емигранти", "Шивачки", "Миграцията на паламуда"...), а „Скептици” сме представяли в тази рубрика, така че е нужно просто да разровите старите броеве на „Десант”.

Но ако все пак ви мързи – това е разказ, който изследва интимните отношения между брат и сестра от най-ранното им детство до „на попрището жизнено в средата”. Тогава се уговорихме, че много бихме желали да видим тази история и на филм.
На 13 май победителят в Националния конкурс за български роман „13 века България” ще стане ясен. Тогава ще му обърнем особено внимание.


Сред отличените книги е „Апарат” на Васил Георгиев

В категории: Културен Десант , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки