Едно необичайно библейско растение


08 Май 2014, Четвъртък


Кориандърът у нас е познат като подправка, но той притежава могъща лечебна сила

Автор: проф. Христо Мермерски

Повечето хора смятат, че добавяме подправки в храната си само за вкус и аромат. Но всъщност преобладаващата част от известните днес подправки, покрай вкусовите си качества, са способни и да лекуват и пречистват човешкия организъм. Такива свойства притежава и кориандърът, който ние, българите, основно ползваме за овкусяване на колбаси или скара. Това необикновено растение е било използвано в различни области от най-древни времена – в кулинарията, в народната и традиционната медицина, парфюмерията, козметиката, ароматерапията, при приготвянето на различни напитки и пр. То се споменава в Библията, във Вехтия завет и древноиндийски летописи на санскритски език.

Различни полезни качества притежават и семената, и зелената част на растението, както и неговите корени. Когато се запознаем с неговия химически състав, ще престанем да си задаваме въпроса защо е толкова полезно.  То съдържа множество полезни за човека витамини – С, А, РР, фолиева киселина и др., органични съединения, макро- и микроелементи – калий, натрий, фосфор, калций, магнезий, йод, желязо, манган, мед, селен и цинк, етерични масла, киселини и хранителни влакна. В семената му има много алкалоиди с висока биологична активност, пектин, нишесте, фруктоза, глюкоза и захароза.

Кориандърът проявява диуретично, противогъбично, антисептично, противомикробно, жлъчегонно, болкоуспокояващо, отхрачващо и антиоксидантно действие. Използва се при депресии, простуди, алергии, диабет и за нормализиране дейността на сърдечносъдовата и храносмилателната система.
Редовната му употреба предотвратява и отстранява различни проблеми със зрението, като преустановява развитието на глаукомата и катаракта, а благодарение на противовъзпалителното си действие ликвидира конюнктивита.

Той укрепва стените на стомаха, спомага храносмилането, влияе положително и на репродуктивните функции.
Отварата от семената помага да се избегнат гърчове, спазми, епилепсии, истерични състояния и хемороидите. Заради отхрачващото си действие се препоръчва при бронхити и белодробни възпаления.

Листата му укрепват венците, могат да ни отърват от стоматит и появата на кариеси. А етеричното масло оказва мощно антивирусно действие и изхвърляйки се от организма през отделителната система, лекува бъбреците и пикочния мехур. По тази причина е предписван при цистит.
Кориандърът се използва още при безсъние и за понижаване на кръвното налягане. Съдържащите се в него вещества нормализират нивото на захарта в кръвта, оказват ярко изразено противоревматично действие, потискат болките в ставите и извеждат излишните течности от организма.

На базата на растението са разработени много медицински препарати, които се предписват при метеоризъм, гастрит, язва, срещу глисти, за заздравяване на рани, вирусни заболявания, артрит и др.
То обаче трябва да се избягва при тромбофлебит и склонност към образуване на тромби, при инфаркт на миокарда, исхемична болест на сърдечния мускул, гастрит с повишена киселинност и др.

Ежедневната доза за употребата му не трябва да надхвърля 35 г от зелената му част и 4 г семена и корени.
И една любопитна подробност – ако добавим няколко семена от кориандър във водката, действието на напитката ще е по-малко опияняващо.


В категории: Здраве , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки