През 1993 г. се заех да открия имота на дядо си, намиращ се на територията на град Тервел, но и до днес не съм успял да вляза в негово владение.
Автор: Христиан Митев юрисконсулт
Дядо ми е роден през 1899 г.в Северна Добруджа – сега част от Република Румъния. През 1940 г. той и семейството му се преселват в България, в село Куртбунар, сега град Тервел, като са обезщетени с къща с двор, хамбар и тоалетна по Крайовската спогодба, подписана между Румъния и България. През 1949 г. имотът му е вписан в регистъра.
Тъй като му дали земеделската земя доста далеч от населеното място, той решил да се прехвърли в с. Ябълково, Добричко. Там се устроил като си направил къща и обор за животни. През годините продава къщата и части от двора си, като запазва от него една част, граничеща с минаващия край него път.
Впоследствие, тъй като вече не живее там, съседите му заграбват имота. Тогава дядо ми завежда дело и дори осъжда нарушителите да му заплатят по 100 лв. наем на месец за ползването на земята. В годината, в която дядо умира – 1971 г., общината в Тервел национализира имотите в квартала, за да построи училище. Всички други са обезщетени, с изключение на наследниците на дядо ми. Общинските служители подправят документи и признават за собственик на частта от дворното място, принадлежала на дядо ми, човека, на когото той е продал къщата.
Ходил съм многократно в Община Тервел, но все се оказва, че служителят, който ми трябва, отсъства. Последно ми показаха тетрадка, в която като собственик на частта от дворното място, принадлежала на дядо ми, е записан купувачът на къщата.
Посъветвайте ме какво да правя.
Велико Ставрев,
Добрич
Ако имате съмнение, че някой общински служител е подправил документи и по този начин ви е лишил от наследствен имот и по-точно от следващото се за него обезщетение, можете да подадете сигнал или жалба в съответната районна прокуратура по местонахождението на имота.
Без да докажете, че сте собственик на земята, не може да претендирате по какъвто и да е начин за обезщетение от общината затова, че имотът е бил отчужден за изграждане на училище.
При всички случаи отдавна е изтекла абсолютната 10-годишна давност за придобиване на недвижимия имот поради фактическо упражняване на власт върху него, като имотът е придобит от лицето, на което дядо ви е продал къщата. Правото на собственост по давност върху недвижим имот се придобива с непрекъснато владение в продължение на 10 години. А ако владението е добросъвестно, правото на собственост се придобива с непрекъснато владение в продължение на 5 години. В този смисъл са разпоредбите на чл. 79 от Закона за собствеността.
Дадените отговори не заместват, а предполагат консултацията с адвокат