Сред основните хранителни елементи при растенията азотът заема едно от първите места. Неизчерпаем негов източник е атмосферата – във въздуха над 1 ха земна повърхност се съдържа повече от 80 хиляди тона молекулярен азот. Способността той да се свързва в лесноусвоими от растенията форми е присъща на една група почвени микроорганизми – най-вече на едни малки бактерии, които се заселват в корените на бобовите растения. Те са известни като азотфиксиращи бактерии.
Най-важният резерв за преодоляване на дефицита от този химичен елемент в областта на земеделието е прилагането на бактериални препарати, получени на базата на тези микроорганизми, и разширяването на тяхното приложение.
Те се създават на основата на бактерии, извличани от природната среда, които по тази причина са напълно безопасни за хората, не замърсяват околната среда, възстановяват природното плодородие на почвата и благоприятстват получаването на екологично чиста продукция.
Тяхното използване дава възможност да се подобрят условията за азотното хранене на бобовите растения, като в същото време се повиши с 15-20 % добивът на зърно и листна маса, да се увеличи съдържанието на белтъчини и да се изключи практически напълно внасянето в почвата, където са насажденията от бобови култури, на изкуствени минерални торове.
Бактериалните препарати ефективно може да се използват и при отглеждането на други култури като леща, рапица и пр.
Как по-добре да храним кокошките
Учени от Китайската национална селскостопанска академия публикуваха неотдавна резултати от свое изследване, проследяващо влиянието на мангана върху качеството на яйчената черупка.
В хода на 12-седмичния експеримент 216 птици били разделени на три групи. В продължение на осем седмици кокошките носачки получавали своя обичаен фураж без към него да се добавя манган.
В последния месец от изследването в менюто на птиците бил добавен манган в количество от 25 до 100 мг/кг.
Анализът на резултатите показал, че добавянето на този химичен елемент значително подобрява качеството на яйчената черупка, нейната здравина, а също и ципата й.
Къде ще ядат „чисти“ продукти
Като естествена последица от борбата с ГМО и пестицидите непрекъснато нараства популярността на органично чиста продукция, като перспективата е азиатските страни да са основните й потребители.
Американски изследователи смятат, че в следващите шест години пазарът на подобни продукти постоянно ще се разширява и нараства. По мнение на специалистите много перспективен в тази насока ще е и северноамериканският пазар, на който през миналата година обемът на продажбите на тези стоки се оценява на 38 милиарда долара, което представлява 35 % от реализацията на органична продукция в световен мащаб.
Но несъмнен лидер в тази насока се очертава да е Япония. Нейното население потребява около 44 % от общоазиатското количество на продавани екологично чисти земеделски стоки.