За повечето хора тези птици се асоциират единствено с храна
Автор: Десант
Съвременните домашни кокошки произлизат от тези, обитавали в древността джунглите в Югоизточна Азия. Тези птици живеят редом с хората вече хилядолетия, но все още остават недооценени. Те често се смятат за глупави, страхливи и примитивни създания.
Това мнение се задълбочава още повече в днешните времена на масово промишлено птицепроизводство, при което кокошките се отглеждат в условия, различаващи се незначително от затворническите.
За повечето хора тези птици се асоциират единствено с храна. Птичето месо е едно от най-популярните източници на белтъчини по целия свят. Ежегодно на планетата се отглеждат за месо около 70 милиарда пилета.
Авторът на документални филми Сай Монтгомъри обаче призовава да преразгледаме отношението си към тези птици и да признаем техния интелект и индивидуалност. Той дава за пример свои наблюдения, които потвърждават кокошата съобразителност.
Кокошките например винаги са наясно къде е техният дом и с настъпването на тъмнината сами се прибират в курника. Освен това проявяват жив интерес към всичко, което се случва около тях.
Когато Монтгомъри прекопавал градината си, те се втурнали „да му помагат“, като енергично започнали да ровят пръстта, след което се отдръпнали настрани, наблюдавайки каква ще е реакцията на техния стопанин и какво ще намери той в почвата.
По време на строителни работи пък изучавали задълбочено всеки пирон и проявявали неподправен интерес към работния процес по строежа.