Червеният божур е многогодишно тревисто растение от семейство Двусеменни. Цъфти през май-юни. Корените му съдържат много микроелементи, танини, захар,
алкалоиди, скорбяла, гликозидът салицин, етерично масло, дъбилни вещества.
Народната медицина го препоръчва като помощно средство за лечение на хемороиди, при епилепсия, за улесняване изхвърлянето на камъни в бъбреците, за засилване перисталтиката на червата и тонуса на матката.
Растението се използва и за лечение на ревматизъм. Притежава силно успокояващо нервите действие. Лекарствените препарати от него се явяват седативно средство при безсъние, неврастения и вегетативно-съдови нарушения. Те повишават работоспособността, намаляват главоболието и отпадналостта.
За лекарствени цели наземната част се бере по време на цъфтежа, а корените – само през есента. Те се изкопават, изчистват и измиват добре. Сушат се при температура не повече от 60°С или на открито под навес.
Използваема част: семената, венчелистчетата и корените.
Внимание: В по-големи количества билката може да предизвика аборт или да доведе до засилване на менструалното кръвотечение.
Начин на приготовление: (при нервни разстройства) С 1 чаша вряла вода се залива 1 ч. л. корени от божур и се оставя да престои 10 минути. Приготвеното количество се изпива в течение на един ден.