Нови насоки в лечението на хипертонията


Нови насоки в лечението на хипертонията
15 Май 2014, Четвъртък


От години страдам от високо кръвно налягане в не много завишени стойности, но все пак над нормата. Лекуващата ме лекарка непрекъснато ми сменя лекарствата,


Автор: доц. д-р Гео Нешев

но без особено траен ефект. Има ли някакво развитие на фармацевтичната индустрия по отношение лечението на това заболяване?
Геновева Алексиева,
Добрич

Досега, в продължение на десетилетия, доминиращ, официално приет подход за начално лечение на лека и умерена неусложнена артериална хипертония, беше монотерапията с един от основните антихипертензивни медикаменти.

Най-често монотерапията се провеждаше със салидиуретик (хидрохлоропиазид – ХХТ, хлорталидон – ХТ, рядко фуроземид или индапамид) в умерени, постепенно повишаващи се дози. Сравнително по-рядко началната монотерапия на този тип артериална хипертония се провеждаше с бета-адренергичен блокер, а през последните години все по-често се прилага монотерапия с АСЕ-инхибитор в постепенно повишаваща се доза до постигане на ефект или до достигане на субмаксимална или по-рядко, максимална доза.

Едва тогава, при липса на достатъчен ефект (достигане до трайно нормализиране на артериалното налягане), се преминава към комбинирана антихипертензивна терапия от два медикамента в средно големи дози, най-често салидиуретик (ХХТ, ХТ) + бета блокер (антенолол, метопролол), а през последните години все по-често се използват средно големи дози на салиуретик + АСЕ-инхибитор (в последно време трандолаприл, лизиноприл).

Ограничения на монотерапията
Резултатите от монотерапията на леката и умерената хипертония (1-ви етап на терапия) са незадоволителни, включително при умерено големи и големи дози на дадения медикамент. Процентът на неконтролираната хипертония с посочения класически медикаментозен подход на начална многомесечна монотерапия в средни и по-големи дози и комбинирана терапия с два антихипертензивни медикамента в средно големи дози нерядко дават незадоволителен антихипертензивен резултат плюс повишен риск от чести странични ефекти и прекъсване, неспазване на предписания терапевтичен режим.

Процентът на пациентите с неконтролирано артериално налягане, систолно налягане по-голямо от 140 mmHg и /или диастолно налягане над 90 mmHg в проучвания, проведени в САЩ, е 43%, а в Испания, при същите критерии – 84%.
Незадоволителните терапевтични резултати от монотерапията на артериалната хипертония вероятно се дължат на мултифакторното етиологично и патогенетично естество на хипертонията. Поради това на преден план излиза идеята за начална комбинирана медикаментозна терапия (битерапия) в малки дози на два медикамента от различни класове.

Алтернативният подход за първа линия на антихипертензивна терапия с комбинация на два медикамента от различни класове в ниски дози представлява ефективен рационален подход на първоначална терапия на лека и умерена неусложнена артериална хипертония. Предимствата на този нов подход за терапия на първа линия на леката и умерена неусложнена хипертония се изразяват в това, че се постига по-добра адаптация и ефективност към мултифакторния характер на хипертонията. Конкретно по-важните предимства са следните:

* повишен терапевтичен антихипертензивен ефект в сравнение с монотерапевтичната стратегия;

* допълнително действие на медикаментите от различни класове, които имат потенциал да оказват добавъчен или синергичен ефект върху понижаването на артериалното налягане;

* допълнителните действия на медикаментите, приложени в комбинация, блокират физиологичните контрабалансиращи механизми. Това резултира в по-честото постигане на траен (продължителен) антихипертензивен контрол; допълнителното действие на единия от медикаментите може да редуцира честотата на страничните ефекти, които могат да се продуцират от втория медикамент в комбинация;

* приложението на много ниски дози на двата медикамента в комбинацията редуцира честотата на дозозависимите странични ефекти;

* комбинацията от два нискодозирани медикамента в една дългодействаща (ретардна) таблетка подобрява спазването на предписания лечебен режим и прави по-лесна адаптацията към приложените дози.


В категории: Горещи новини , Алтернативно лечение

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки