Отглеждане на дини и пъпеши


Отглеждане на дини и пъпеши
27 Май 2014, Вторник


Какви са техните изисквания към температурите и почвената влажност

Автор: Дукена Жолева агрометеоролог при НИМХ-БАН

Динята и пъпешът принадлежат към сем. Тиквови (Cucurbitaceаe). Пъпешът е пренесен в Европа през Мала Азия от древните гърци и римляни. Динята произхожда от Централна и Южна Америка. Плодовете на тези култури се отличават с чудесни вкусови качества, съдържат висок процент захари, подходящи са за консумация  при редица заболявания (сърдечносъдови, чернодробни, бъбречни и др.).
У нас условията позволяват тези топлолюбиви и светлолюбиви култури да се отглеждат на много места в полските райони на страната чрез директна сеитба (за средноранно производство) и чрез разсад (за ранно полско производство).

Обичайно у нас сеитбата на дините и пъпешите се провежда в края на април – началото на май, когато температурата на почвата в слоя 0-10 см е достигнала 14-15оС. Температури под 15оС  задържат вегетацията на културите, а стойности под 0оС са критични за тях.
Оптималната температура за развитието на дините и пъпешите е 25-27оС. Температури над 33-34оС при по-продължително задържане влияят неблагоприятно на цъфтежа, оплождането и формирането на завръзите, а над 40оС – нарушават трайно асимилационните процеси на растенията.

Дините и пъпешите са взискателни култури, развиват се добре на структурни и плодородни почви с неутрална реакция. Тежките и студени почви са неподходящи за отглеждане на бостан. Добри предшественици на динята и пъпеша са люцерната, житните и бобовите култури.
Пъпешът е по-взискателен от динята към влагата в почвата, тъй като той е с по-слабо развита коренова система. За нормалното развитие на двете култури влагата в коренообитаемия почвен слой трябва да бъде над 70% от ППВ (пределна полска влагоемност ).

По време на цъфтежа и наедряване на плодовете водопотреблението на растенията е най-високо и прилагането на подходящ поливен режим е от изключително важно значение за получаване на високи добиви.
През периода на зреене валежите се отразяват неблагоприятно на качеството на плодовете, понижава се съдържанието на захари, кората на дините става по-дебела.
При по-големи колебания в нивото на почвената влага пъпешите масово се напукват.

За получаване на по-високи добиви, наред с прилагане на добра агротехника при отглеждането на дини и пъпеши, е необходима и навременна растителна защита; борба срещу конкурентната плевелна растителност, срещу икономически най-важните болести: мана, брашнеста мана, антракноза, бактериален пригор.

Честа причина за ниските добиви е засушаването през началните фази от развитието на растенията, а в по-късните фази – повредите от маната и антракнозата. Причинителят на антракнозата  може да бъде пренесен чрез сеитбата на необеззаразени семена. При наличие на заболяването се препоръчва третиране с Антракол 70 ВГ – 0,15% , Дитан М 45 – 0,2% и др. Срещу маната са ефикасни следните фунгициди: Корсейт М ДФ – 0,3%, Алиет Флаш – 0,3%  Проплант – 0,2%, Шампион – 0,15%,  Фунгуран ОН 50 ВП – 0,15%. Срещу брашнеста мана се препоръчва третиране през 10-12 дни с Флинт макс – 0,02%, Топаз 100ЕК – 0,025%.


В категории: Горещи новини , Хубавият двор

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки