Неотдавна се оказа, че съм заразен с хепатит А. Знам че ми предстои тежко и продължително лечение.
Автор: доц. д-р Гео Нешев
Интересувам се обаче преди всичко как да предпазя близките си от това заболяване.
Николай Богомилов,
Русе
Източник на заразата са болните от жълтеница, без жълтеница и безсимптомните форми. Най-опасният период за заразяване при хепатит А са 1-3 седмици преди пожълтяването и до 3 седмици след това. Основният механизъм за предаване на заразата е чрез контактно-битов път, хранителни продукти или вода. Рядко това е възможно да стане при кръвопреливане.
При хомосексуалисти, където се наблюдава повишена заболеваемост, се допуска възможността за анално-орален генитален път на заразяване. Главна роля все пак играят покритите със замърсен материал ръце (затова наричат хепатита „Болест на мръсните ръце“), кухненските съдове, мухи и други.
Заболеваемостта от хепатит А у нас е най-висока сред децата (от 5- до 10-годишни) и при нея се наблюдава есенно-зимна сезонност. По статистически данни 90% от хората до 40-годишна възраст са преболедували от заболяването.
Периоди
Болестната картина се развива циклично. При жълтеничавите форми се разграничават 4 периода:
- Инкубационен период, който е най-често около 30 дни.
- Преджълтеничен период – най-често от 3 до 7 дни. Характеризира се с обща отпадналост, главозамайване, намаление до пълна загуба на апетита, понякога повръщане, тежест и по-често тъпи болки в дясното подребрие. Не е изключена и появата на ставни болки, температура, болки в мускулите, сърбеж, обриви и други.
- Жълтеничен период. Характеризира се с появата на лека до интензивна жълтеница, която продължава от няколко дни до няколко седмици (средно 2-3 седмици).
- Възстановителен период. Трае няколко месеца (4 и повече), като се отбелязва несъответствие между самочувствието на болния и обективното оздравяване. Затова всички преболедували се освобождават от работа, физкултурни занимания и други усилени физически натоварвания за срок от 30 дни след изписване от болницата. След това, по преценка на лекуващия лекар, за още 3-6 месеца.
В редица страни заболяването от остър вирусен хепатит А не подлежи на задължителна изолация в болница. У нас тя е задължителна за срок поне от 12 дни. Задължителен е и постелният режим до преминаване разгара на болестта. Изисква се и задължителен диетичен режим с намаляване на мастите до 20 г прясно масло на ден, леко намаляване на белтъчините – до 1.6 г/кг дневно за сметка на лесносмилаемите и усвоими белтъчни храни – мляко, извара, изкиснато сирене, пресни меса.
Основно е увеличено количеството въглехидрати – пресни плодове, зеленчуци и плодови компоти, нектар, захар и други – общо до 400 г дневно. Забранени са трудносмилаеми, дразнещи и пикантни храни – консервирани меса, подправки, мазнини, газирани напитки, алкохол, лютеница, кафе, какао, силен чай. Тази строга диета продължава до 30 дни, след което се разширява, но в общи линии продължава до 6 месеца.
Засега специфично лечение на хепатит А все още няма. В болнична обстановка се прилагат т. нар. хепатопротекторни (пазещи черния дроб) средства, глюкоза, витамини и т. н. При болшинството от болните, особено при деца, е достатъчно само диетолечение, постелен режим и прием на витамини.
Предпазване
Как да се предпазим от хепатита? Разбира се, че можем. По отношение на профилактиката акцентът пада върху поддържане на образцова хигиена у дома, на обществените места и разбира се по отношение на себе си. Това предполага преди всичко наличието на висока здравна култура.
Безспорно важна роля играят т. нар. РИОКОЗ, службите по поддържане на канализацията и водоснабдяването и не на последно място работещите в заведенията за обществено хранене. При откриване на заболяване задължително се дезинфектират съдовете и отпадъците от храната, личното и постелното бельо, предметите, свързани с бита и гледането на болния, играчките, отходните места и местата и предметите за общо ползване.
Обеззаразяването на помещенията и отходните места би трябвало да става с помощта на предлаганите на пазара модерни средства, но предвид високите цени и всеобщото безпаричие, си позволявам да препоръчам някои стари, но също така резултатни способи:
забърсване с 1 % избистрен разтвор на хлорамин, 4 % водороден прекис и други.
Съдове, бельо и нечупливи играчки се подлагат на 30-минутно изваряване. Профилактиката на хепатита до голяма степен зависи и от организацията на здравеопазването. Тук имаме предвид имунизацията на населението с различни ваксини, прилагането на специфични имуноглобулини, особено на рисковите контингенти, и въпреки теоретичните постановки – осъществяването на строг контрол върху дарителската кръв и кръвните биопродукти.