Макар да се смята, че туберкулозата е вече забравена болест, така се случи, че неотдавна съпругът ми бе споходен от „жълтата гостенка“.
Лежа доста време в болница, но все още е много отпаднал и не е добре. Какви природни средства съществуват за лечението на това коварно заболяване?
Геновева Парашкевова,
Нови Искър
Туберкулозата е инфекциозно заболяване на целия организъм, с локализация на болестното огнище в един или друг орган. В последните години това заболяване рязко се влоши и увеличи по света и у нас. Поради резистентност на туберкулозните базили при не малко болни лечението е затруднено и става по-бавно.
Лечението се провежда задължително с антибактериални медикаменти и в тубдиспансерите.
Включването на лечебни растения в комплекса на основната терапия я допълва благоприятно за по-бързото оздравяване на пациента. Билките и билковите смеси, които ще се използват за фитотерапията, се определят в зависимост от проявите за всяка форма на туберкулозата.
Клиничните прояви на заболяването са: висока температура, отпадналост, лош сън, раздразнителност, главоболие, безапетитие, отслабване и др. При наличието им трябва да се потърси помощта на специалист пулмолог. Това е периодът на ранната туберкулоза. Вторичната се дължи на стари огнища и наличието на още активни туберкулозни бацили. Тези микроорганизми са много устойчиви на студ, топлина, светлина и влага. Т. нар. Пръчица на Кох, която представлява причинителя на туберкулозата, се запазва жива в продължение на три месеца в уличния прах, върху страниците на книгите и т. н. А периодът от първичното заразяване с нея трае около 40 дни до проявяването на клиничната симптоматика.
Рецепта 1 (Мария Бичева, Калофер): Парче алое, голямо колкото орех, се замесва с малко ръжено брашно и вода и се оставя да втаса. Добавят се мед и нишадър и се правят малки питки. Сутрин и вечер те се поставят на гърдите и на гърба и се овалват в кръг, като изсмукват по този начин всички нечистотии, гной и вода от дробовете. Процедурата се прави 6-7 пъти на ден. Може да се приложи и при събиране на вода в коленете.
Рецепта 2 (Тонка Чавдарова, Димитровград): Смесват се по 100 г липов мед, свинска мас и краве масло, 150 мл сок от алое – извлечен от растение, което не е поливано в продължение на две седмици, и 50 г какао. Маслото и медът – без да завират – се разтопяват в емайлиран съд. След това към тях се добавят и останалите съставки. Готовата смес се съхранява в стъклен буркан в хладилника. От нея се пие по 1 с. л., разтворена в чаша горещо мляко сутрин и вечер. Това се прави продължително време. Прилага се при туберкулоза на белите дробове, както и при хроничен бронхит.
Рецепта 3 (Бона Петрова, Шабла): Купува се газ за горене и се филтрира през два ката марля. Черупките на три яйца от домашна кокошка се стриват на прах. Объркват се с газта и се пие по 1 ч. л. три пъти дневно ½ час преди хранене.
Рецепта 4: Всеки ден се изяжда поне по 100 г грозде.
Рецепта 5 (Надежда Георгиева, Ахтопол): В продължение на 20 дни на гладно се пие по 2 ч. ч. горещо прясно мляко с разтворена в него 1 с. л. прясна свинска мас от вътрешността на прасето. През следващите 20 дни прясното мляко се разбърква с 2 пресни жълтъка. След като свършат 20-те дни на приемането на мляко с мас и 20-те дни с мляко с жълтъци, се започва силно да се кашля и да се прочиства белият дроб.
Рецепта 6 (при белодробен емфизем, Станка Тодорова, Полски Тръмбеш): Смесват се 25 г нарязана агримония (камшик) и 15 г гръцка коприва. Сместа се кипва в 1 л вода и се оставя да кисне 4 часа. Пие се по ½ ч. ч. 5-6 пъти на ден. Рецептата е подходяща и за лечение на бронхиална астма, кашлица и ревматизъм.
Прилагането на рецептите не изключва
консултация с медицински специалисти