Билката е известна и като агримония, охтичаво биле, пресечна трева и пр. Тя расте из храсталаци и тревисти места в по-разредени широколистни гори. Среща се в цяла Европа.
В народна медицина се използва при лечението на хронични заболявания на черния дроб (хепатит, цироза, камъни) и на сърцето, при възпаления на жлъчния мехур, при доброкачествени и злокачествени тумори, трудно зарастващи рани и пр. Освен това тя се препоръчва и за лечение на подагра, ревматизъм, лумбаго, хемороиди, стомашно-чревни заболявания, полипи в червата, при ангина и т. н.
Отварата от камшик, подсладена с мед, е едно от най-добрите средства при болести на далака. Тя дори може да разтваря пясъка в бъбреците.
Външно растението се използва за жабурене при възпаление на устната кухина, гърлото и гласните връзки, при ракови тумори, стоматит и афти в устата. Отварата от корените му помага при ревматизъм и ракови заболявания.
Настойката е подходяща за промивки на рани, язви, екзема и варикозни язви, а по-слабите разтвори – за промивки на очите при конюнктивит. Лапи от листата се прилагат при мигрена. Компреси, напоени в отвара от камшик, лекуват циреи. Китайците пък използват отварите при силен маточен кръвоизлив, кръв в урината, дизентерия и чревни паразити.
Начин на приложение. Три-четири супени лъжици ситно нарязани стръкове се заливат с 500 мл вряща вода. След като изстине, течността се прецежда и готовият извлек се изпива в продължение на 1-2 дни.