Микробуси от северната ни съседка дежурят край борсата в село Първенец, за да отнесат реколтата
Автор: Камен Колев
Румънски търговци тази година сбъднаха мечтите на българския производител на череши. Уплашихме се, че градушките и дъждът ще съсипят реколтата ни и точно тогава се появиха изкупвачите от северната ни съседка – по-добра година не съм имал, казва производителят Илия Георгиев от Родопската яка, който продава на чужденците череши по 1,60 лв. за килограм. Самата кампания по изкупуването на ранните череши обаче стартирала на още по-добри цени – 5 лева за кило, не крие удовлетворението от труда си човекът.
Допреди няколко дни край тържището в с. Първенец, Пловдивско, можеше да се видят десетки румънски бусове. Търговците спяха по колите, за да успеят още рано сутринта да договорят най-хубавата стока. В Букурещ нашенските череши се продават на двойно и тройно по-високи цени, а част от количествата пък оттам заминават и за Русия.
„Действително в началото румънците предлагаха по около 5 лева за килограм, но после, когато и пазарът при тях се позасити, паднаха до 2,80-3 лв/кг. И сега изкупуват, но вече не с такива темпове”, разказва бившият директор на Овощарския институт в Пловдив проф. Аргир Живондов. Но дори и на по-ниска цена, те пак предлагат по-добри пари от родните изкупвачи. Съотношението е почти едно към две, като в някои села като Куклен например цената е обидно ниска за производителите.
Там българските търговци не дават повече от 70 стотинки за килограм първокачествени череши. Причината за огромния интерес от страна на румънски фирми към ранните сортове е в това, че там черешите зреят по-късно и те искаха да предложат свежа продукция на техния пазар още в началото на май, смята проф. Живондов, като припомня, че кампанията по прибирането на черешите започна в условията на обилни дъждове и градушки. Повечето производители се опасяваха, че ще изхвърлят продукцията си.
Впоследствие се оказа, че само малка част от ранните сортове като Съмбърс, Бигаро Бюрла и Кордия е пострадала. Едни от тях се нацепили от дъждовете и слънцето, други изгнили.
Появиха се обаче дори търговци, готови да изкупят и поразените от градушка череши на цени от 50-60 стотинки за килограм, за да ги предадат на преработвателните предприятия за производство на пулп и плодови сокове. Но по-късните сортове като Ван, който масово се бере в момента, дават отлична реколта и много качествена продукция.
Причината е в това, че миналата година са били заложени достатъчно количество плодни пъпки, които дават добър резултат. Реколтата е богата, пазарът до момента е хубав, има изобилие от череши, казва проф. Живондов. „Отлична реколта с отлично качество и отлична цена - три пъти 6!”, доволен е един от най-големите производители в Пловдивско - Красимир Кумчев от с. Трилистник.
Неговото обяснение за добрия пазар тази година е, че на много места в страната производителите пострадали от градушките и проливните дъждове, които довели до напукване на плодовете. Полученият по този начин недостиг на качествена продукция, съчетан със завишеното търсене на череши за износ за Румъния и Русия, допълнително вдигнал цените на пазара.
Важно е сортовете Бигаро Бюрла, Ван и Бинг на каква ставка се търгуват, а тя е около 2,80 лв. цена на производител с ДДС. Никога не е имало такива цени, категоричен е Кумчев, който продава черешите си на големите вериги хипермаркети. Той дава пример с миналогодишната продукция. Тогава средната цена за кампанията е била 1,70 лева, докато тази година тя е 2,35 – 2,40 лв/кг. В същото време Кумчев казва, че добивът е важен, но по-важно е постигнатото качество. „Можеш да имаш 2 тона добив и качеството да е такова, че да отива за преработка, където цената е един лев. Тук е голямото майсторство на овощаря – да извърши правилната резитба, поливане, агротехнически мероприятия, растителна защита така, че да осигури добив от 1-1,5 тона на висококачествени плодове”.
За отличен добив се смята тон- тон и половина от декар, толкова е и стандартът в САЩ, където също отглеждат световни сортове. Ако някой каже, че е набрал 2 тона череши от декар – може, но няма как да осигури необходимото качество, казва производителят от Трилистник. На места стопаните са добили толкова добра реколта, че не могат да смогнат с прибирането й. Повечето производители в Родопската яка имат проблем с работниците, които масово не достигат.
Предлага се твърда надница между 25 и 30 лева на ден, като по този начин работниците са по-мотивирани съвестно да си изпълняват задълженията и се стараят да не унищожават овошките, казва кметицата на село Браниполе Златка Манолова. По думите й, проблем с изкупуването и в този район няма, а продукцията се договаря още на полето, преди да стигне до стоковите борси. Трудно набавят работна ръка и в преработвателното предприятие в с. Катуница, Пловдивско. То изкупува по-нискокачествени череши за производство на пулп. Стоката се разваля бързо, черешите са нетрайни и не можем да смогнем с хората за сортиране, казва управителят на фабриката Микеле Санторели.
Макар реколтата да е богата, той е недоволен, тъй като заради дъждовете и липсата на достатъчно слънце захарността на плодовете е ниска. От друга страна, много стопани не се погрижили добре за черешовите градини и не ги напръскали против кафяво гниене, когато му е било времето. Реколтата е много добра, но дано не хване някой дъжд, надява се и кметът на с. Брестник Георги Козов, където отглеждането на череши, заедно с гроздето, е традиционен поминък.
По думите на проф. Живондов, известен риск има за сортовете Ламберт и Стела. Има опасност от гниене дори и при слаби превалявания, но прогнозите са дъждовете да спрат, успокоява той.