Манастирът „Света Марина“ край русенското село Каран Върбовка, едно от любимите места на патриарх Неофит, посреща изкорубен големите християнски празници
Автор: Иван Ванев
Петдесетница и Свети Дух. Безкрайните поройни дъждове, изливащи се над областта, са превърнали двора на манастира в езеро и забавят строителните дейности.
Заради мочурливия характер на местността се обсъжда и някакъв дренаж, който да опази църквата от водата.
В момента в „Света Марина“ текат ремонтни работи, които се извършват по европейски проект и трябва да приключат преди 17 юли, когато е и патронният празник на светата обител.
Това обаче едва ли ще се случи. Църквата в момента е напълно изпразнена, измазана, насред строеж и локви. Иконостасът пък тепърва ще се възстановявава и ремонтира, поне това, което е било спасено от него.
Пусковият срок на обекта се прехвърля от юли за август, но и тогава едва ли ще бъде завършен обектът, признаха тези дни монаси.
Манастирът „Света Марина“ е известен и със своето аязмо с лековита вода. Легендата разказва, че през турското робство дете измило очите си с вода от извора и прогледнало. Сега християни от целия Балкански полуостров идват тук да пият от вълшебната вода. Тя е каптирана и помпи я изкарват до чешмите край светата обител.
В проекта обаче се предвижда в единия край на манастирския двор да бъде изградена и малка къпалня за поклонници, които имат желание да се лекуват тук. Те ще бъдат приютени в стаите за посетители. Проектът предвижда изворът да остане под остъклен отвор в пода на църквата, с вътрешно осветление.