Фотоалбум за Рила планина


Фотоалбум за Рила планина
23 Юни 2014, Понеделник


Днес вероятно няма турист – наш или чужд, който да не отнася със себе си снимки, пътувайки из „Великата Рилска пустиня”,

Автор: Иван Ненов

както някога  поетично я  нарече народният поет  Иван Вазов. Но тези снимки остават в домашния архив, притежателят им ги показва на близки и познати и те се превръщат в спомен. И когато не е в планината, а затворен в четирите стени на жилището си, туристът може отново да се връща там и да съпреживява онези мигове, които никога вече няма да се върнат или поне няма да бъдат същите.
Терасата на моето самоковско жилище е обърната към мусаленския дял на Рила и зиме пистите  в Боровец се белеят, в далечината се вижда „вечната” пряспа под връх Дено, но Рила често е забулена в мъгла...

А когато небето е чисто и слънцето е огряло върховете й, тя стои  с гигантския си ръст пред погледа ми. „Заснемам” я като мигам с очите си и „снимките” се наслагват някъде дълбоко в мен. Но само тази  част от Рила, пред която няма други жилищни блокове...
Иначе, когато искам да докосна с поглед многобройните й бистри езера или причудливите й скалисти върхове, каквито и най-великите скулптори не могат да сътворят, или пък да се любувам на витите рога на някой елен, да стана за миг поне пастир на диви кози – о, стига толкова – не всичко може да се изброи – аз отварям фотоалбума „Рила”.
Този албум е напечатан от „Лито Балкан АД”, 2007 г. Автор на снимките и текста е Младен Катранджиев.

От много години познавам Младен – може би още от времето, когато завършва ВИФ, а Рила и Самоков така го привличат, че той изоставя родния си Шуменски край, защото планината го е пленила завинаги.
Той тук е педагог,   екскурзовод, планински спасител, турист, фотограф, журналист. „Над 150 снимки разказват легендата за Рила – най-мощната българска планина. Планинската фотография е повече етика и философия, отколкото техника. И най-вече късмет.

Обективът може да бъде насочван стотици пъти към един и същи пейзаж, но само веднъж да се усмихне Госпожата Щастие, снимката е готова! Остава въпросът колко време човек може да отдели за този кадър?
И колко дълго може да понася мъките на ранното ставане и прибирането с фенер, спъването по каменистите пътеки, задавайки си въпроса: дали си струва?
Но когато слънцето обагри „троновете” и мрачните мисли изчезнат, краката отново чувстват нуждата да се разтъпчат и той пак тръгва уж за няколко часа, и нощта пак го сварва на някое било, захласнат по залеза и облаците.

Всяка уцелена снимка се превръща в една история. Щом към планината се насочи   обектив, тя се превръща в съюзник. Човек никога не разбира тайната, осъществила прекрасната снимка, която въпреки усилията, повече не може да се повтори.
Случайната игра на светлините и сенките, лунните лъчи или залеза придава моментално очарование на някоя позната и обикновена гледка... И това е Поезията на Природата!”

Да, Младене, това са твои думи, с които ни въвеждаш и подканяш да разтворим албума, където под всяка снимка има текст, наситен с много поезия и само веднъж човек да го прелисти, в него ще се породи желанието да тръгне из великата планина, за да може и той да улови някои от уловените от теб мигове.
Но... жалко! От 2007 г. този албум стои на купища в апартамента ти на първия етаж в бл. 6-и в кв. „Самоково” в града под Рила, а ти като Сизиф искаш да търкаляш скалата към високото.


В категории: Горещи новини , Пътеводител

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки