Водното съоръжение създава много уют и прохлада през лятото
Автор: Дина Харизанова
Фонтаните са едни от най-атрактивните дворни украси с най-изразен и запомнящ се декоративен ефект. Освен тази дизайнерска роля, която изпълнява той, неговите прохладни струи освежават и овлажняват въздуха, а многобройните му водни пръски, в които се отразява слънчевата светлина, го превръщат в уникален цветен акцент.
Доскоро наличието на фонтан в двора се смяташе за лукс, който можеха да си позволят далеч не всички стопани, докато днес тези съоръжения стават все по-достъпни и могат често да се видят и в най-непретенциозните градински участъци. Като принцип градинските фонтани се делят на два вида – стационарни и плаващи. За основа на стационарните традиционно се използват малки архитектурни форми и те се явяват самостоятелен елемент от ландшафта. Като основа на плаващите фонтани пък служи някое водно огледало. Този тип съоръжения са смятат за идеален вариант за украса на дворния водоем и като правило се изграждат в някое езерце, оформено в градината.
Още една разлика в тези групи фонтани се явява тяхната конструкция, чиято особеност зависи от предназначението и начина на устройство на водния акцент. Това може да се малки изкуствени езерца във вид на гейзер или големи класически шадравани, които се изграждат самостоятелно.
Фонтан може да се изработи и с подръчни материали. Достатъчно е да се избере красив камък, който да подхожда стилистично на ландшафтния дизайн на съответния двор. В него трябва да се направи отвор, в който да се прокара маркуч, свързан с наличния водопровод. В конструкцията се монтира специален кран, с който да се регулира налягането на водата.
Особено изискано изглеждат фонтаните, съоръжени с удачно осветление. През тъмната част от денонощието те придават празнична атмосфера в градината.
Планирайки да разположат фонтан в двора си, стопаните трябва добре да помислят в кой участък е най-добре да се разположи той. Непременно трябва да се има предвид наклонът на терена. Специалистите по ландшафтен дизайн съветват да се намери място за шадравана в ниските части, което дава възможност да се промени обемът на подземните води, както и да се повиши овлажняването на въздуха. В непосредствена близост до съоръжението не бива да растат дървета и храсти, тъй като листата им, когато падат през есента, ще задръстят фонтана, а корените им може да нарушат хидроизолацията му или дори да го разрушат.
Ако няма възможност да се изгради шадраван в изкуствено или естествено градинско езеро, то може да се направи подходяща малка композиция, която да се монтира към водопровода.
Не бива да се забравя и за беседката или детските площадки. Те трябва да са разположени на такова разстояние от съоръжението, че водните пръсти да не стигат до тях. А ако в дворния участък няма достатъчно място те да се разположат отдалечено, то може да се издигнат специални огради помежду им, които да ги изолират едни от други.
Красивият и хармонично вписващ се в ландшафта фонтан несъмнено ще се превърне в любим център, около който стопаните пълноценно ще релаксират и заедно със своите гости ще се зареждат с много емоции и добро настроение.