Страдам от хроничен фарингит. Какви ли не лекарства съм пила, но те дават само временно подобрение на състоянието ми.
Има ли средства от природата, които могат да ми помогнат?
Ивайло Алипиев,
Долни Дъбник
Фарингитът представлява възпаление на слузната обвивка на глътката. Острият фаринтит по-често има инфекциозен произход. Предразполагащи причини са простудата, дишането през уста и др. Появява се усещане за сухота в глътката, неголяма болка при преглъщане, рефлектираща в ухото, зачервяване на слузната обвивка.
Хроничният фарингит възниква при постоянно дишане през устата, гнойни заболявания на околоносните кухини, хроничен тонзилит, а също и при болести на обмяната на веществата, застойни явления във венозната система на шията, болести на бъбреците и стомашно-чревния тракт, злоупотреба с пушенето и алкохола.
Причини за хроничен фарингит: повторни остри заболявания на гърлото, хронични заболявания на носа, сливиците, продължително дразнене на лигавицата на гърлото следствие на тютюнопушене, злоупотреба със спиртни напитки, въздействие на прах, вредни газове, преохлаждане.
Рецепта 1 (Здравка Стоянова, Кюстендил): Взима се смлян черен пипер и с два пръста се посолява гърлото. Прави се три пъти на ден след ядене и в продължение на един час не се пие вода и не се приема нищо.
Рецепта 2 (Здравка Стоянова, Кюстендил): Смесват се по 50 г цвят от къпина, липов цвят и листа от горски ягоди. От билковата смес вечерта се взимат 2 с. л. и се поставят в термос, като се заливат с 2 ч. ч. вряла вода. На сутринта се прецежда. Пие се по 100 мл 4 пъти на ден 30 минути преди хранене.
Рецепта 3 (проф. Мермерски, баща и син): При остър фарингит трябва да се прилага инхалационна терапия с мед: инхалацията се препоръчва при остър и хроничен ринит, фарингит, тонзилит, синузит, парингит, трахеит, бронхит, бронхиална астма и бронхиектазии.
Рецепта 4 (Дорина Тюлева, Пловдив): В 600 мл вряща вода се пускат 15 лилави магарешки бодилчета, 4-5 стръка босилек (гроздовидната част) и 2-3 щипки бял бъз. Всичко това се оставя да ври 5-6 минути, престоява още 10 минути и се прецежда. Пие се по една водна чаша 10-15 минути преди хранене. За по-малко от 10 дни кашлицата постепенно намалява и изчезва.
Рецепта 5 (Дорина Тюлева, Пловдив): Прави се смес от равни части босилек, живовлек и лайка. От нея се взима 1 с. л. и се попарва с 400 мл кипяща вода. Ври 15 минути и кисне 2 часа и тогава се прецежда. С тази отвара се правят гаргари 5 пъти на ден. Лечението продължава 15 дни.
Прилагането на рецептите не изключва
консултация с медицински специалисти