Изборите – задължителни или не


Изборите – задължителни или не
26 Юни 2014, Четвъртък


Не бива да се бъркат понятията гласуване и избор


Автор: Карикатура: Николай Арнаудов

Ако днес запитате който и да е политик защо плащаме данъци, надали ще се намери човек, дето да ви отговори смислено. Камо ли пък исторически вярно. Ако споменете пред някой днешен „обществен деец“ за знаковия труд на Жан-Жак Русо „За обществения договор” и чувал ли го е, откажете се да получите отговор.
Когато познавателният хоризонт на  политиците се простира най-много до книга за индианци, макар и да е знаменит детски роман, или пък просто до разпознаване само на различните финикийски знаци, то няма как да си представим доколко нормална може да бъде държавата ни България.

В знаменития си труд великият просветител Русо още в ХVІІІ век обосновава възникването на държавата на основата на „гражданското общество” като обяснява, че става дума за договор на народа със самия себе си. Договор, при който „държавата защитава личната свобода, собствеността, териториалната цялост, спокойствието и правото на живот” на договарящите се. Народът избира управители, които да го представляват. А за да може избраните да изпълняват ангажиментите, които поемат, поданиците на страната също се нагърбват с редица задължения.

Първото от тях е плащането на данъци, за да се обезпечи финансово функционирането на държавата. Следващо задължение на народа е да гласува за управители. Друг е въпросът дали ще ги избере. Какво би станало, ако суверенът обаче откаже да гласува за управленците си – ами държавата ще пропадне и плащането на данъци веднага се обезсмисля. Не може да се търси отговорност от неплащащите къде отиват парите им, когато страната се управлява от нелегитимни властници.

А за да бъдат те легитимни, следва да представляват единодушно повече от половината данъкоплатци, които са в съгласие помежду си. Тогава държавата е легитимна и силна. И е в състояние да изпълнява задълженията, които е поела към гласоподавателите. Затова се приема, че гласуването за управници трябва да е задължително, за да се гарантира безпрепятственото управление на държавата и нейната цялост в безсрочна перспектива.

Удивителна е наглостта на днешните политици в България, някои от които искат да ръководят с гласа на десетина от сто души избиратели. Очевидно е, че става дума за мафиотски клики, които, възползвайки се от народната апатия през последните няколко десетилетия, грабят държавата хищнически, а към задълженията си спрямо народа се отнасят със свойствената си отблъскваща липса на интелигентност,  необразованост и простотия.

Освен задължителното плащане на данъци и задължителното гласуване за управници, трябва задължително да отбива и военна повинност, за да се обезпечи териториалната  цялост на страната. Народът се задължава и да се образова, което е нужно за икономическия просперитет на договарящата се общност.

В сегашната наша Конституция, участието в избори е доброволно, то е право. Но гласуването е задължително по силата на обществения договор. Очевидно е, че за да се осигури нормалното функциониране на българската държава, народът ни трябва да осъзнае, че е задължен да гласува. А да избира, докато гласува, наистина е негово право. Само така ще се постигне тоталната подмяна на днешния мафиотизиран политически „елит”, и то само след няколко гласувания за парламент.

За тази цел трябва да се въведе и предварителното гражданско регистриране за участие в избори. Право да се регистрират за участие следва да имат само живелите постоянно в държавата не по-малко от три години. Трябва още да се  въведе образователен ценз, както и изискване за възраст. Да бъдат задължени да гласуват само гражданите на възраст от 16 до 70 години. Санкцията за негласуване да бъде от 100 до 500 лева в зависимост от имущественото състояние на гражданина. А при повторно негласуване на следващи избори той да бъде лишаван от гражданските си права за срок от три години.

Не бива да се бъркат понятията гласуване и избор. Когато влязат в тъмната стаичка, избирателите може да пуснат и недействителна бюлетина. Така правото им да избират или не, не се нарушава. Но ще се смята, че са порядъчни граждани, тъй като са гласували. И няма да подлежат на санкции.

Това е изходът за потъналия ни в мизерия народ. Ако беше жив Русо, със сигурност би запитал: българино, защо плащаш данъци, след като не искаш да избираш управниците си! Нима даваш парите си, за да се обогатяват политическите мафиоти, които сам си създал с пасивността си?! Ти май заслужаваш оковите на нищетата,  в която тънеш. Защо не мислиш за децата и внуците си, които също обричаш да живеят в ограбвана и поради това мизерна държава. И не ставаш ли така за присмех на околните народи, сред които едва диша бедната ти родина. Българино, събуди се, за да възстановиш някога могъщата си държава.
Христо Красин


В категории: Горещи новини , Трибуна

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки