Пето попълнение на листата, Пернишка област с две кандидатури
Автор: Веселин Максимов
Перник излезе с две кандидатури за попълване на листата „Живи човешки съкровища България”. Едното от тях е женската фолклорна певческа група към народно читалище "Пробуда 1937 година" в местното село Кладница и народната певица Мария Любенова от радомирското село Дрен.
Групата от Кладница отдавна е прочута у нас с многогласното си пеене, най-впечатляващият участник в нея е 84-годишната Миронка Анева, пяла още в Първия национален фолклорен събор, проведен в Копривщица преди цели 50 години.
Читалище „Благой Попов” от село Дрен номинира своята представителка Мария Любенова, с нейните „Песни на моето село”. Пернишка област има право да се похвали, че е единственият регион с няколко вписани български съкровища, сред които е празникът „Сурва”. Както и баба Лида Добревска от Брезник, разказваща уникални истории, и Здравка Трънска, прочута с шеговитите си народни разкази.
Обредът "Пануда в Соколово" от Добрич е друг кандидат за живо човешко съкровище. Предложението е на читалище „Просвета 1900". Той се изпълнява на третия ден след появата на бял свят на новородено и е пренесен в автентичен вид от вече несъществуващото българско село Касапкьой, в Северна Добруджа. Той е наречен също и „предрешване” и „триння”.
На него се събират най-близките жени на родилката, а тази, която е бабувала, приготвя отвара от билки, с която залива камък и го подава на младата майка, за да я стопли.
Идеята е жената да се очисти от бесовете и мъките на раждането и по този начин нейните душа и тяло да се наместят. Майката и бебето се закичват с паричка, синчец, скилидка чесън, а на китките на ръцете им се връзва червен конец за опазване от зли духове и помисли.
Също както тримата влъхви при Иисус, дошлите жени даряват бебето и го орисват за здраве, хубост и дълъг и смислен живот.
Групата за автентични обичаи към читалище „Просвета 1900” представя и песента "Калинка дума Димитър", която е част от обреда, както и предмети, използвани най-често в него.
Точно на Еньовден тази седмица историческият музей в Средец представи обичая „Еньова буля”, който беше заснет от професионален екип и има идея да кандидатства с него за следващото, пето попълнение на „Живите човешки съкровища на България”.
Обичаят се изпълнява традиционно всяка година в местното село Факия, известно с богатата си и славна история (за това в някой от следващите броеве).
Жените от селото изпълниха всички последователни обреди, от избирането на „Яновата буля” до първото зажънване на нивата и посядане за обяд. Обичаят е запазен при тронките, както се нарича местното население до края на 60-те години на миналия век, след което значението му е повече бутиково. Въпреки това обаче, неговото практикуване не е било спирано.