От години имам разширени вени, но в последно време тежестта в краката ми стана непоносима и когато отидох на лекар, се оказа, че имам тромбофлебит.
С какви природни средства мога да лекувам това заболяване?
Дарина Петрова,
Русе
Тромбофлебитът е възпаление на стените на вената с образуване на тромб.
Причини за появата: инфекции, травма на вената, забавено оттичане на кръвта и промени в процеса на съсирване.
Различават се: тромбофлебит на повърхностните вени и тромбофлебит на дълбоките вени.
По-често са поразени вените на долните крайници и малкия таз. Понякога заболяването се появява като усложнение след раждане, различни операции, инфекциозни заболявания, злокачествени образувания.
Началото на болестта е остро. Появяват се зачервяване, болки, уплътнения по дължината на вената, повишава се температурата. При поразяване на дълбоките вени има остри болки в крайниците.
Тромбофлебитът е заболяване, при което кръвни съсиреци спират кръвния поток. Причината за възникването му са застой на кръв във вената следствие на продължителна неподвижност, дълго стоене прав на едно място, притискане и травми. При това положение се създават условия да се образуват съсиреци.
Освен чрез лекарства, заболяването може да се лекува и със средствата на народната медицина.
Рецепта 1 (проф. Мермерски, баща и син): Бял свински дроб се посолява със сяра и 3 вечери подред се превързва болното място.
Рецепта 2 (проф. Мермерски, баща и син): Прави се компрес с гъста каша от хума и оцетена вода (една трета винен оцет и две трети вода), който се нанася върху засегнатия участък.
Рецепта 3 (Марица Кънева, Пещера): На едно парче памучен плат се размазва кисело мляко – за предпочитане биволско, но за целта може да се подкваси и краве мляко. Отгоре се наръсва със стрит стрък пелин – през лятото се използва пресен, а през зимата – изсушен. Кракът се връзва и се преспива с компреса. На сутринта той се маха. Процедурата се прави две седмици, като след това болестта утихва.
Рецепта 4 (Жана Ангелова, Димитровград): Едно снопче млади клонки от кисела ябълка (с дебелина колкото като се съберат палеца и показалеца), дълги 20 см, се варят в 3 литра вода в продължение на 30 минути. Получената течност се пие вместо вода един месец.
Рецепта 5 (проф. Мермерски, баща и син): На 1 кг мед се слага 1 кг брашно от магданозено семе. То се мели предварително в кафемелачка и се обърква много добре с меда. Взема се сутрин на гладно по 1 к. л. половин час преди закуска. След 10 дни дозата се увеличава на 1 с. л. и така докато сместа свърши.
Рецепта 6 (проф. Мермерски, баща и син): Листа от смокиня се потапят в сварено прясно мляко и се налагат върху болното място. Увива се само с кърпа – да не се прави загряващ компрес. Листата се сменят 5-6 пъти на ден. С поставените вечерта листа се преспива и на сутринта се махат. Лечението трае 20 дни.
Прилагането на рецептите не изключва
консултация с медицински специалисти