Вместо да ни помогнат, някои медикаменти може тежко да увредят организма
Автор: проф. Христо Мермерски
Според експерти на ООН всяко десето лекарство в света е фалшиво. Според техни данни от фалшиви лекарства годишно умират над 200 000 души. Пак според техни данни на вътрешните пазари на редица държави фалшивите медикаменти са от 25 до 50 %.
Лекарствата ментета, опасни за живота и за здравето на потребителите, продължават да наводняват пазарите в развиващите се страни. Такова предупреждение отправя Международният съвет по контрол за наркотиците при ООН.
„Пазарът на фалшиви лекарства създава сериозна опасност за здравето на хората, като им предлага неефикасни, некачествени и дори смъртно опасни препарати, лишени от инструкции за прием“ – се казва в доклада на Международния комитет по контрол на наркотиците.
Авторите на документа са обезпокоени и от рязкото увеличаване на злоупотребата с лекарства, предписвани с рецепти. Техният нелегален оборот в близко време може да превиши оборота на традиционните наркотици – хероин, кокаин и екстази. В момента в страните от Евросъюза препаратите, предписвани с рецепти, отстъпват по популярност сред наркоманите само на марихуаната.
Преди време бяха иззети цели партиди от лекарството тертензиф, което се предписва на хипертониците. Други открити фалшифицирани лекарства са: Коринфар, Мезимфорте, Но-шпа, Сумумед, Тавежил и др. Това е само началото, твърдят медици. Не трябва да изключваме факта, че заради хаоса, който цари в здравната система, и донякъде в аптеките, фалшивите лекарства ще продължават да се появяват на пазара.
Освен фалшивите лекарства, които понякога са смъртоносни, често пъти причина за опасни заболявания и настъпването на смърт са и неправилно продадени лекарства от някои етикетни аптекари.
Действието на фалшивите лекарства води до възникването на една опасна болест, наречена болест на фалшивото лекарство. Най-често тя се проявява неочаквано. Например вместо да намалее, кръвното налягане рязко се повишава и се получава инфаркт или инсулт или вместо намаляване на спазмите, астматикът буквално се задушава и умира.
Някои недобросъвестни производители намаляват в таблетките основното вещество или въобще не го слагат. Има случаи, когато вместо лечебно вещество в „лекарството“ се слага обикновена глина, брашно, глюкоза, нишесте, сапун, желатин и какво ли не. При такъв прием лечението се задълбочава, симптомите се влошават, не е изключена и опасност за живота на човека. Особено се откроява смяната на сроковете за годност, а това намалява неговата активност и ефикасност. Още по-зле става, ако от дълго стоене лекарството придобива нови „отровни свойства“.
В Европа отравянията с лекарства заемат 60% от общия брой отравяния.
Непременно трябва да се четат инструкциите за това колко дълго можете да приемате съответното лекарство, защото това също може да бъде причина за отравяне. Противовъзпалителните и понижаващи температурата препарати се пият не повече от 3 дни, защото няма смисъл да се приемат по-дълго. Ако те не помагат, значи причината за заболяването трябва да се търси другаде и лечението да се промени.
Още античните лекари казвали, че лекарството се различава от отровата само по дозата. Всяко лекарство може да се превърне в отрова, ако не се приема в предписаната доза или в съчетание с други препарати. При приготвяне на лекарството се взема предвид неговата денонощна доза – количеството препарат, което организмът може да преработи за едно денонощие. То се дели на няколко приема, в зависимост от това колко бързо се усвоява от организма. Смята се, че една лечебна доза не може да предизвика отравяне. Дори три дози не могат да отровят човек. Но е малко опасно да се приемат 4 таблетки наведнъж, при условие че са предписани за 4 приема. Пак няма да има отравяне, но човек ще се почувства, меко казано, дискомфортно.
За да намалят до минимум опасностите от негативни резултати при употребата на лекарства е необходимо: да се обсъди с лекаря възможните немедикаментозни начини за лечение на съответното заболяване; да се поинтересува пациентът има ли даденото лекарство противопоказания или странични ефекти, по-опасни от неговото заболяване; да не се доверяваме на медийната реклама – много често в нея не се споменават страничните ефекти на препарата, а прекалено много се хвали неговата ефикасност; да се внимава с комбинираните препарати – те винаги са по-опасни, отколкото алтернативните еднокомпонентни.