Спасител до Спасителя, мила моя майно льо


Спасител до Спасителя, мила моя майно льо
Според енергийния експерт Иван Хиновски (на преден план) в комисията регулатор работят некомпетентни хора
04 Юли 2014, Петък


А държавата мащеха прибра с едната ръка трохите, които даде на пенсионерите с другата

Автор: Ани Петрова

Бойко Борисов рече тези дни: „Аз спасих банковата криза”. Ден по-късно го повтори без да прави ремонт в граматиката на първоказаното. А преди още Борисов да ни обясни какво и как е спасил, Сергей Станишев обяви на всеослушание, че БСП е спасила страната от банкова криза, а банковата система – от политическа атака.
И сега най-интересното: оказа се, че наистина има нещо общо и вярно в казаното от Борисов и Станишев.

Лидерът на БСП (в евродепутатска пред-оставка) бил написал SMS на Борисов да вдигне телефона си на шефа на БНБ Иван Искров, който търсел съвет как да се справи с кризата. Борисов до този момент не си вдигал телефона, но после послушал Станишев, след което спасяването се разразило с пълна сила.

По същото време един друг спасител и самопровъзгласил се бъдещ премиер обяви, че настоява за мораториум върху цените на електроенергията до избора на ново правителство, което да поеме своята отговорност.
Това е повод да си спомним, че от 1 юли токът вече е по-скъп. И да оставим като бирника, зарязан от Андрешко в калта Спасителите в дъжда, докато стане време за вечерна молитва…

Господи, дай ни сили да сменим онези управляващи, които не милеят за народа си, а само за себе си и своите бизнес интереси; И ни помогни да различим лъжата от истината и предизборните обещания от бедствията, които са ни подготвили; А също дай ни и търпение да преживеем тези политици, които не можем да сменим и да не се гневим на противоестественото им клониране в нови лица; Както и да вярваме, че няма по-добра система от демокрацията, колкото и скъпо да ни излизат изборите до дупка! Амин!

Фаталната нумерология на двата процента

Забелязахте ли – в един и същи ден увеличиха пенсиите средно с 2,7 % и електроенергията – също средно с някакви-никакви 2 на сто? Ето на това му се казва равенство: от едната страна 2 процента и от другата страна – пак 2 процента.
Но ако решите да издребнявате, бихте могли да кажете, че има случаи, места и периоди, в които средната сметка за ток е равна на средната пенсия. Значи налице е още едно равенство. Което обаче е фалшиво не защото сравнявате средна пенсия със средна сметка за ток, а понеже освен електричеството от 1 юли поскъпнаха също така парното и топлата вода.

От ДКЕВР съобщиха, че средно за страната топлоенергията поскъпва средно с 2,6 процента. Дано не си падате по нумерологията, но нещо много съмнително звучат тези увеличения средно с по 2,6-2,7 на сто. 
Особено ако седнете да прибавяте към тези равенства-неравенства и обстоятелството, че средната пенсия стига на средностатистическия пенсионер за около 2,6 седмици, преизчислено през издръжката на живота, която е 563,41 лева. Докато средната пенсия е 311,35 лева, но това е преди плащането на сметките, с извинение…

Между другото, ако случайно сте представител на третата възраст с юридическо образование и склонност към екзотичното занимание да съдите ЕРП или дори държавата – има една възможност за обвинение в дискриминация – в случая на регионален признак.
Не знам дали сте обърнали внимание, но за клиентите на ЧЕЗ в Западна България цената на дневната електроенергия се увеличава с 2.78%, а на нощната - с 2.22%, докато за жителите на Югоизточна България цените на тока се увеличат едва с 0.64 процента при дневната тарифа и 0.22% процента при нощната. 

Подобна регионална дискриминация има и при поскъпването на топлото. За София поскъпването е 5.9 на сто, за клиентите на "Топлофикация-Русе" увеличението е 9.8 на сто, а в Бургас цената намалява, макар и само с 0,1%. За разлика от Перник, където поевтиняването е с рекордните 11,7 процента.
Явно има някаква шашма и ако тръгнем да търсим под вола теле, бихме могли да стигнем дори и до интересни закономерности между цената на топлото и светлото в регионален мащаб и средната продължителност на живота в съответните области и общини. Както и до очевадното противоречие между това, че ДКЕВР намали цената на природния газ (който е основното меню на всякакви там електро- и топлофикации), а увеличи топлото и светлото…

А пропо, представяте ли си колко хубаво звучи заглавие от типа: „Пенсионер осъди държавата в Страсбург за дискриминация по регионален признак при определяне на цените на тока и топлоенергията”. Сума ти политици я осъдиха тази държава за дискриминация, обида, накърняване на човешкото им достойнство и т.н., само пенсионерите дето още не са се сетили да се възползват от равенството в правата, предлагано от съда в Страсбург.

Що се отнася до ДКЕВР, тях вече ги обвиниха във въпиюща некомпетентност, която можела до доведе дори до фалит на държавната фирма „Булгаргаз”.
Нищо чудно, след като доведоха НЕК до предфалитната задлъжнялост от 2,9 млрд. лева и накараха в началото на годината всички ЕРП да спрат да си плащат борчовете…
В този ред на мисли е редно да се каже, че има тенденция токът да поскъпва до второ пришествие, независимо от твърденията на някои експерти, че това няма да спаси родната енергетика. Над която е надвиснал мрачен газов облак от спрения проект „Южен поток”.

Както и тежък облак от свърхтежки частици от напъните АЕЦ „Белене” да бъде заменена със строежа на VІІ блок в Козлодуй. И не на последно място – продължаващи проблеми със собствениците на ВЕИ източници и натиск (разбирайте – поскъпване) от договорите за скъпо изкупуване на тока от американските тецове в Марица-изток.
В един вестник бяха написали, че токът ще поскъпва с по 5 % годишно чак до 2014 г., заради казаното по-горе. Но това може би е опасно да се казва – вижте какво стана с едни банки, не стана с други и дори се заформи като предложение на БНБ за изменение и допълнение на Наказателния кодекс, за да не се говорят и пишат неща, които могат да доведат до паника, струваща много пари…

Колко ли правителства ще се сменят до 2024 година?  Защото токът поскъпва още от времето на първото правителство на Андрей Луканов. Тогава ни баламосваха, че това ще продължи само докато се постигне средна цена от 3,5 цента за кВт/час и после – шапка върху климатик…
И за зелената енергия ни лъжеха, че щяла да намали сметките, понеже вятърът и слънцето били без пари… Дали ДКЕВР е некомпетентна или има нов вятър?

Както вече разбрахте, на закрито заседание на 30 юни ДКЕВР намали цената на природния газ и увеличи цените на електро- и топлоенергията.
По-ниската цена на природния газ, която влиза в сила от днес, реално може да доведе до фалит на държавната "Булгаргаз", тъй като определената от ДКЕВР цена на практика е по-ниска от себестойността на синьото гориво. Това заяви в ефира на ТВ7 енергийният експерт Иван Хиновски от Българския енергиен холдинг (БЕХ). Който пък преди това бе президент на Българския енергиен форум…

Според Хиновски няма злоумисъл от страна на комисията регулатор, а единствено чиста проба некомпетентност, довела до използването на грешна методика за ценообразуване. Хинов увери, че от БЕХ незабавно ще изпратят писмо до ДКЕВР по въпроса.
Казаното от Хиновски не бе единствената критика срещу действащия състав на ДКЕВР, прозвучала в поредния сутрешен блок на една телевизия.
Не става ясно защо цената на парното се вдига, при положение че цената на природния газ слиза надолу, заяви един от лидерите на февруарските протести Дончо Дудев. Според него друг проблемен момент е, че топлофикационните дружества предложиха едно увеличение, а ДКЕВР прие няколко пъти по-голямо.

Самият факт, че до вчера числата на масата бяха едни, а сега станаха съвсем други, е показателен за начина, по който се взимат решенията в ДКЕВР. Няма нищо по-вредно от непостоянство и нестабилност, заяви Богомил Николов от асоциация "Активни потребители". По думите му решението на ДКЕВР показва, че не трябва да се вторачваме само в топлофикациите и ЕРП-тата, а е нужно да поискаме регулаторът да провежда политика, която може да се прогнозира.

В този ред на мисли е редно да се каже, че е трудно да се изброят кадровите промени в ДКЕВР от времето на проф. Шушулов насам. Още по-трудно е да се докаже, че ДКЕВР е независима от волята на действащия министър-председател, например. Спомнете си, как преди година и половина Борисов в пряк ефир обяви, че ДКЕВР до края на деня ще започне процедура по отнемане на лиценза на ЧЕЗ.

И ДКЕВР още работи по този лиценз. Както и по лицензите на останалите две ЕРП, които разсърдиха наследника на Борисов – премиера Орешарски, и енергийния министър Стойнев - с нежеланието да си плащат на НЕК. Така се стигна и до сегашния парадокс природният газ предфалитно да поевтинява под носа и в тръбите на държавната „Булгаргаз”, производните му ток и парно да поскъпват, а лявата ръка (БЕХ) да не знае какво прави дясната ръка, сиреч ДКЕВР.
Тези двете „ръце” трябваше ли да имат и някаква „глава”?


Шефът на БНБ Иван Искров притеснен, че Борисов не му вдигал телефона В един и същи ден цените на електроенергията и пенсиите „скочиха“ с по два процента. Това ако не е подигравка...

В категории: Политика , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки