През по-голямата част от юли агрометеорологичните условия ще се определят от неустойчиво време, с валежи около и над нормата, което сериозно
Автор: Дукена Жолева агрометеоролог при НИМХ-БАН
ще затруднява провеждането на най-важното за сезона мероприятие – жътвата на ечемика, пшеницата и маслодайната рапица.
Валежите през юни, надвишили на много места в страната месечните норми (В.Търново – 128л/м2, Разград – 152л/м2, Варна – 209л/м2, Добрич – 204л/м2, Сливен – 181л/м2, Елхово – 163л/м2 ), нанесоха сериозни, а в част от северозападните, централните и източните райони непоправими щети на земеделските култури.
Унищожена е част от зърнената реколта, висок е процентът на полегналите зимни житни култури, наблюдавани в агромрежата към НИМХ-БАН - 50% при посевите в агростанциите Капитановци и Разград; над 70% - в Главиница, Исперих, Силистра; над 80-90% в района на Спасово.
В началото на юли очакваните валежи на много места в страната ще поддържат високо съдържанието на влага в горните почвени слоеве, което ще забави прибирането на хлебното зърно. Не са изключени градушки и допълнителни загуби от разпиляване на зърното. Има риск за покълване на зърното в класовете на преовлажнените посеви, за влошаване качеството на зърнената реколта.
През юли развитието на земеделските култури, пощадени от юнските порои и градушки, ще протича при температури около и под климатичните норми. През първото десетдневие голяма част от добре обезпечените с влага пролетни култури ще встъпват в репродуктивен етап от развитието си. При по-ранните хибриди царевица ще протичат фазите изметляване, цъфтеж на метлицата и изсвиляване. При слънчогледа ще се наблюдава фаза цъфтеж.
През втората половина на юли вегетацията на земеделски култури ще се осъществява с ускорени темпове. През третото десетдневие част от ранните хибриди царевица ще встъпят във фаза млечна зрелост, при слънчогледа ще протича наливане на семената, при памука – фаза цъфтеж. В края на месеца в полските райони фасулът ще встъпи масово във фаза узряване.
Очакваното неустойчиво време през месеца ще поддържа висок инфекциозния фон при овощните и зеленчукови култури. През юли условия за провеждане на растителнозащитните пръскания при земеделските култури ще има през втората половина на първото и второто десетдневие, около средата на трето и през последните дни от месеца. При зеленчуковите култури трябва да се следи за мана, при овошките да продължи борбата срещу струпясването по ябълката и крушата, срещу брашнестата мана по прасковата, срещу ръждата по сливата, срещу късното кафяво гниене. За опазване на лозите от мана, оидиум и сиво гниене се препоръчва употребата на фунгициди, регистрирани за едновременна борба срещу трите болести.