Международна група от 29 експерти, изучавайки доклади от последните две десетилетия, е стигнала до извода, че използването на невротоксични инсектициди
Автор: Дукена Жолева агрометеоролог при НИМХ-БАН
води не само до гибел на пчелите, но и влияе негативно върху други видове насекоми, а също и на някои птици и риби.
Статията с изследването е публикувана в Environment science and pllution rsearch. Според информацията особено голяма вреда върху околната среда и нейните обитатели нанасят най-вече два вида препарати срещу вредители – фипронил и тези от групата на неоникотиноидите.
Тяхното мащабно използване е довело до замърсяване на селскостопанските земи и водните ресурси. Инсектицидите се натрупват в растенията, които служат за храна на различни животни и насекоми. Попадайки в живия организъм, те започват да действат разрушително като намаляват репродуктивната им функция, влошават обонянието и паметта им, а при птиците се нарушава координацията на полета.
Много повече от пчелите дори от невротоксините страдат безгръбначните – например дъждовните червеи, които увеличават почвеното плодородие.
Неоникотиноидите може да се запазват като усточиви съединения в почвата до 1000 дни, а в растенията – до една година. По мнението на специалистите, правилата за използването на тези инсектициди трябва да се регулират още по-строго, за да не се допусне по-нататъшно нанасяне на непоправими щети на живата природа.