От известно време дъщеря ми получава аритмия. Описва състоянието си така – изведнъж, без видима причина сърцето й излиза от ритъм, завива й се свят,
ръцете й изтръпват. След няколко секунди всичко това минава, но тя се усеща много уморена. Изписаха й бетаблокер, но въпреки това получава такива пристъпи. Има ли в народната медицина подходяща рецепта за нейния случай?
Александър Андонов,
Елин Пелин
Нормално честотата на сърдечните съкращения е 60 - 80 удара за една минута. При под 60 удара става въпрос за брадикардия, при честота над 100 удара за тахикардия. При аритмиите може да бъдат нарушени както честотата, така и последователността на съкращенията на различни отдели на сърцето.
Абсолютната аритмия е най-опасният вид нарушение на сърдечния ритъм. Тя може да не се усеща, но по-често причинява дискомфорт, задух, неприятни усещания за преобръщане на сърцето в гърдите, болки в сърдечната област. Но най-лошото е, че неправилната работа на сърцето е предпоставка за образуване на кръвни съсиреци – тромби, които се закрепват за стената на артерията. Те могат да запушат кръвоносни съдове и да спрат кръвотока.
Когато тромбът се откъсне от артериалната стена и се понесе по течението на кръвта, може да попадне в главния мозък. Настъпва кардиоемболичен инсулт и неговите разрушителни последствия причиняват мащабни мозъчни увреди.
При нарушения на сърдечния ритъм може да се наблюдават слабост, световъртеж, чувство за спиране на сърцето или обратното – резки тласъци, притупване, задух. Може да се стигне до колапси – краткотрайни припадъци, или до по-трайна загуба на съзнание.
В много от случаите подобна аритмия е резултат на подуване на корема и има чисто механичен характер. Въпреки това тя също уврежда сърцето и трябва да бъде лекувана.
Рецепта 1: Всяка вечер болните от аритмия трябва да изяждат по една глава лук в продължение на един месец. Зеленчукът се слави като едно от най-добрите лекарствени средства за сърцето поради богатото си съдържание на витамини, органични киселини, минерални соли и фотонциди. Може да се смесва лук с мед.
Рецепта 2: Смесват се 10 с.л. мед с 6 с.л. смлени орехови ядки. Към сместа се добавя малко бирена мая. Приема се три пъти на ден 20 мин. преди хранене по 1 с.л.
Рецепта 3: Смилат се четири лимона и се разбъркват с 500 г чист пчелен мед. Към тази смес се добавят 20 листа индрише с дръжките, 20 бадемови ядки, счукани в дървено хаванче, и 1 с.л. канела. Всичко това се смесва много добре и се приема по 1 с.л. 3 пъти на ден 2 часа след ядене.
Рецепта 4: 1 с.л. плодове от глог се заливат с 400 мл вряща вода. Вари се една минута, след което се оставя да изстине. Пие се три пъти на ден по 1 ч.ч., като може да се добави и мед.
Рецепта 5: Корените и стъблата на живовлек се нарязват на ситно. Слагат се в 1 л вода и се варят, докато водата остане наполовина. Подслажда се с мед и се поставя в хладилника. Пие се вместо вода 40 дни. Тази рецепта трябва да се прилага само веднъж годишно!
Рецепта 6: Една препълнена ч.л. натрошена или ситно нарязана (ако е прясно набрана) жълта иглика се залива с 250 мл вряла вода. Оставя се да кисне 5 мин. и след това се изпива. Лечението продължава три месеца, след което болният няма да има проблеми най-малко една година. Рецептата може да се прилага и профилактично при първоначално открито високо кръвно налягане.
Прилагането на рецептите не изключва
консултация с медицински специалисти