Рецепта 1 (при депресия и стомашни неразположения): Жълт кантарион като чай: 1 супена лъжица от билката се запарва в 200 - 300 мл вряла вода.
Престоява 15 - 20 до 30 мин. Пие се по една кафена чашка преди ядене три пъти на ден.
Не консумирайте жълтия кантарион, ако е киснал по-дълго време от посоченото. Повечето билки стават вредни, ако са престояли във водата.
Рецепта 2 (при упорити рани и херпес): Откъсват се цветчетата на кантариона и се поставят в буркан, добре натиснати. Отгоре се заливат плътно със зехтин. Бурканът се захлупва с надупчена капачка, за да диша, или с надупчена оризова хартия, и се оставя за около 40 дена на слънце, докато тинктурата не стане буквално кървавочервена на цвят. След това се прибира и се съхранява в хладилник. Там спокойно трае цяла година. Отгоре му се образува капаче от мухъл, което лесно се премахва, докато се стигне до кървавочервената лечебна субстанция. С нея се мажат раните.
В кои случаи да избягваме жълтия кантарион?
При прием на противозачатъчни жената трябва да е особено внимателна, защото жълтият кантарион намалява действието им и може да настъпи бременност. Той не се препоръчва и на хора с повишена фоточувствителност.
Съчетаването на жълт кантарион с медикаменти против депресия може да засили действието им. Хора с ниско кръвно трябва да са много внимателни с консумацията на тази билка, защото може да бъде противопоказна за тях.