Изкуствените подсладители, консерванти, оцветители, ароматизатори и т. н. съдържат отрови, които бавно ни убиват
Автор: проф. Христо Мермерски
Продължение от предишния брой
Синтетичните добавки в храните, които консумираме, водят началото си от 1850 г. Първите оцветители били силно токсични и първоначално са използвани за получаване на ярки цветове на бонбоните, за да бъдат атрактивни за децата. Днес в хранителната промишленост и на пазара се използват над 3000 добавки.
При изобретяването им в научните лаборатории много от тях са били разрешени за използване като безопасни. След като обаче някои нанесли доказано сериозни поражения върху здравето на хората, биват забранени. Затова сега по-грамотните потребители се отнасят с голямо подозрение към всички добавки и все повече се стремят към консумация на храни в техния естествен вид.
В интерес на истината трябва да отбележим, че има и безопасни добавки. Такива са естествени субстанции като меласата от захарно цвекло, която се използва за оцветител, или желатинът, добиван от костите на животните.
В същото време има естествени добавки, които също се смятат за вредни. Кофеинът води до повишаване на кръвното налягане и до възбуждане на нервите, вследствие на което в по-големи количества причинява безсъние и хиперактивност. Затова на децата не се препоръчва да пият не само кафе, но и кола-кола и пепси (в тези газирани напитки има наличие на кофеин).
Известна е например опасността от консервирането на месо със синтетичните добавки натриев нитрат и натриев нитрит. Използвани при производството на кренвирши, салами, бекон, шунка, луканка, както и в някои технологии за консервиране на риба, те забавят развалянето на месото и възпрепятстват развитието на смъртоносна бактерия, причиняваща ботулизъм. Тези химически съединения се използват още за намазване на месото, за да запази по-дълго време естествения си свеж червен цвят и миризма.
Бедата е, че попаднат ли в стомаха, се превръщат в нитрозамин – субстанция, която при лабораторни опити с животни причинява рак. Към много опасните консерванти се отнасят бутилат хидрокситолуол и бутилат хидроксианизол. Тези две субстанции се използват за предпазване от гранясване на олиото в продукти, съдържащи мазнини, като картофените и царевичните чипсове и салатното олио. Използват се също за поддържане на свежестта и да се удължи времето за съхранение на кексове, дъвки, бонбони и продукти от брашно. Установено е, че тези два консерванта причиняват рак и алергия. Въпреки това широкото им приложение продължава.
Другата роля на синтетичните добавки е чрез тях да се добави цвят, приятен мирис, стабилизиране за по-дълго време и подобряване на текстурата. Досега са създадени близо 20000 химически съединения за придаване на приятна миризма. Установено е, че някои от тях превъзбуждат децата, а в други случаи, в концентрирана форма, могат да предизвикат конвулсии и смърт. За сгъстяване на детските храни често се използва модифицирана (изменена) скорбяла. Поради химическия си състав обаче тя е вредна за здравето на децата.
Друга опасна добавка, която също масово се използва, е ВVO (броминово-зеленчуково олио).
Това е емулгатор, който се използва при цитрусовите напитки, за да ги предпазва от утаяването на водата от концентрата. Тази добавка оставя остатъчни вещества, които са отровни и се натрупват във вътрешностите на човешкото тяло. Затова не давайте на децата от тези напитки, а пригответе сами сок от пресни плодове!
Не по-малко опасна е и добавката МSG (мононитратен глутаминат) заради това, че увеличава естествената миризма на морските храни и соевите продукти.
Използва се във фабрично приготвените супи, сосове и подправките. Добавката е известна като „синдром на китайските ресторанти“ и причинява главоболие, комбинирано с губене на равновесие и болки в гръдния кош, врата, ръцете. При възрастните тези симптоми изчезват след 1-2 часа, но при опити с животни било установено, че унищожава мозъчни клетки.
Освен тези добавки, в целите зеленчуци и плодове широко се използват синтетични химически съединения като газове, бои, восък с цел придаване на по-атрактивен вид и за по-дългото им съхранение. Не е тайна, че с цел по-продължително съхранение доматите, чушките и плодовете се напръскват с газ етилен. Твърдите и зелените домати също се пръскат, за да могат да се транспортират на дълги разстояния.
Същото се отнася и за неузрелите портокали във Флорида. На тях им се придава приятен жълт цвят с помощта на оцветителя Red 2, за който по-късно е установено, че е опасен за здравето на хората. Восъчните покрития също са опасни. Те се използват при много плодове и зеленчуци, като им придават лъскав и свеж вид. Лошото при тези покрития е, че при миене не може да се премахнат и затова обвивката трябва да се обели, тъй като може да се окаже вредна за здравето.
В много от развитите западни страни е забранено използването на повече от 30 емулгатора, но те все още се прилагат у нас или се внасят с редица храни. Означени са на опаковката със съответната цифра.
Ето най-опасните консерванти и емулгатори, които много често влизат в състава на продукти в нашата търговска мрежа:
Вещества, за които се подозира, че предизвикват злокачествени (ракови) промени в клетките: Е 103, Е 105, Е 121, Е 123, Е 125, Е 126, Е 126, Е 130, Е 131, Е 142, Е 152, Е 210, Е 211, Е 213-217, Е 249, Е 330, Е 477.
Заболявания на жлъчката и храносмилателната система се предизвикват от честата употреба на Е 221 – 226, Е 320-322, Е 338-341, Е 407, Е 461-466.
Болести по жлъчния мехур, черния дроб и бъбреците могат да се провокират от употребата на Е 171-173, Е 320-322.
Силно алергизиращи вещества са Е 230-232, 239, Е 311-313.
Всички те влизат в състава на маргарините, на пушените сирена, колбасите и месните произведения. Когато купувате, четете етикетите и си отваряйте очите, за да се предпазите от сериозни заболявания.