Освен военната си кариера, той документира като фотограф много важни моменти от придвижването и боевете на българската армия
Автор: Никола Филипов
Участието на българската армия в Балканската, Междусъюзническата и Първата световна война, превземането на Одринската крепост и други важни военни събития от първите десетилетия на ХХ век са запечатани в стотици фотографии. Но малцина знаят, че много от тях са дело на един забележителен пълководец и участник във всички тези войни – генерал Йеротей Сирманов.
Кой е този човек?
Роден е на 22 юни 1868 г. в един от днешните квартали на Габрово, тогава колиби Сирманите. Сприятелява се с героя от Съединението Продан Тишков (Чардафон Велики) и още едва 17-годишен става доброволец в Сръбско-българската война.
През 1887 г. завършва Военното училище в София и участва във всички войни за национално обединение като командир на артилерийски подразделения, достигайки до чин генерал.
С фотография Сирманов започва да се занимава през 1890 г. и това става негово хоби за над 30 години. Той става член на тогавашното Българско фотографическо дружество.
От 1900 до 1905 г. Йеротей Сирманов служи в Станимашкото армейско поделение. По това време основава в Станимака гимнастическото дружество „Асеновски юнак“, става негов пръв председател и запечатва дейността му в свои фотографии.
През 1901 г. оглавява комисия за реставриране на църквата при Асеновата крепост.
Фотодокументира и ученията на станимашкото военно поделение. Прави снимки и в околните села и манастири.
През 1906 г. е преместен в Шумен, където продължава фотографската си дейност.
През 2008 г. Пловдивският държавен архив издаде в ограничен тираж фотоалбум с по-ценните негови снимки от края на ХІХ век, както и от войните...
Благодарение на Йеротей Сирманов са запечатани във фотографии и се съхранени за поколенията по-важните моменти от придвижването и боевете на българската армия от Драма покрай цялото Беломорие до обсадата и превземането на Одринската крепост. Има снимки дори от самите бойни действия.
След уволнението си от армията в изпълнение разпоредбите на пагубния Ньойски договор Сирманов се занимава с обществена и благотворителна дейност до края на живота си. Той става председател на Пловдивското филателно дружество. Оглавява и дружество „Червен кръст“, както и други организации.
Освен военната си кариера и фотографията, Сирманов е член и на Софийското археологическо дружество и печата свои материали в списание „Родопски напредък“. Издал е и 14 книги, посветени на военното дело, илюстрирани с негови рисунки, карти, схеми и снимки.
Умира на 15 септември 1954 г. в Пловдив. Неговото дело и досега е недооценено и ние продължаваме да сме длъжници на много такива достойни българи като него.