Славният Молдовански полк


Славният Молдовански полк
Възстановка на Битката при Гумбинен
30 Юли 2014, Сряда


Военното формирование, командвано от български офицери, взима дейно участие в Битката при Гумбинен и в други важни сражения през Първата световна война

Автор: доц. Йордан Василев, д-р по история

На 28 юни 1914 г. босненецът от сръбски произход Гаврило Принцип застрелва в Сараево престолонаследника на Австро-унгарската империя Франц Фердинанд и неговата съпруга. След дипоматически престрелки, месец след това, Дунавската монархия обявява война на Сърбия, защото я смята за подстрекател на атентата и не изпълнява отправения й ултиматум.

В конфликта се включват и другите Велики  сили и на 1 август започва Голямата европейска война, която по-късно прераства в Първа световна. България обявява неутралитет, но царят и правителството подготвят страната за присъединяването й към Централните сили.

Тогава 15 български офицери, повечето от които са поручици и само двама от тях са капитани, подават оставка и отиват в Русия с намерението да се включат в нейната армия, която вече е започнала военни действия срещу Австро-Унгария. Изпращат ги в Молдова, където се провежда мобилизация, но тя не върви много успешно, защото българските младежи и мъже там не искат да участват в руската армия.

Причината за това е, че една година по-рано на преговорите в Букурещ Русия не се е застъпила за интересите на България и те, макар и потомци на изселници, радеят за родината на своите деди и прадеди. Изпратените там български офицери, на които старши е капитан Миладин Смилянов, провеждат широка рязяснителна и агитационна дейност за включването на младежите и мъжете в руската армия, като обясняват, че това е война на славянството срещу немците.

Повечето от тях се съгласяват, но при условие да бъдат командвани от български офицери. Така се сформира 17-и славянски полк под командването на произведения в чин подполковник Миладин Смилянов, с началник-щаб произведеният в чин майор Христо Янакиев, а поручиците са произведини в чин капитан и командват ротите, батареите и ескадроните.

Полкът е натоварен на влакове, които през Румъния (по това време неутрална, но гравитираща към Антантата) пристигат на фронта срещу Австро-Унгария и Германия. На 17 август участва в голямата битка при Гумбинен, в която германците търпят крупно поражение, а през септември – и в Източно-пруската операция, която също е успешна за Русия. После полкът е прехвърлен в Галиция, където самостоятелно се сражава с части на Австро-унгарската армия при Буковски и след това се включва в обсадата на Пшемишъл.

За да спаси съюзника си от очертаващия се погром, Германия изтегля части от Западния фронт и ги изпраща в помощ на Австро-Унгария. Тогава командващият Първа руска армия ген. Самсонов вика Миладин Смилянов, съобщава му, че е произведен в чин полковник и го пита дали полкът, който вече наричат молдовански, е в състояние да  спре идващите на помощ на Австро-Унгария германски войски. Казва му откровено, че те са две дивизии, в състава на които са 8 моторизирани роти и 9 батареи със самоходни оръдия. Но новопроизведеният полковник изказва увереност, че ще се справи със задачата.

Молдованският полк се изтегля на 30 км от Пшемишъл и се окопава дълбоко в земята. За командните пунктове са изградени блиндажи от солидни дървени стволове и едри камъни. Въпреки това германците, които след разузнаване са узнали за укрепените позиции, смятат да прегазят полка с численото си и военнотехническо превъзходство.
Затова атакуват в движение. Срещат обаче яростна съпротива, а пренесените отстрани два картечни взвода и шест оръдия обстрелват нападателите флангово и им нанасят чувствителни загуби. Германците са принудени да спрат настъплението си.

След превземането на Пшемишъл руските войски провеждат Варшавско-Ивангородската операция (20 септември – 8 ноември), с което очертават превъзходството си на Източния фронт. В нея участва и Молдованският полк.
Последният опит на германците през 1914 г. да променят неблагоприятното за тях статукво на Източния фронт е намерението им да обкръжат и унищожат руските войски при Лодз. Настъплението започва на 11 ноември с 6 дивизии и те обсаждат плътно града на 18 ноември. Напълно е прекъснато снабдяването на намиращите се там руски военни части с храна, оръжие и боеприпаси.

Положението става критично. Тогава на ген. Самсонов е заповядано да пробие германската блокада. През това време валят обилни дъждове, пътищата стават трудно проходими. При генерала  се явява полк. Миладинов и иска разрешение с конницата на Молдованския полк да се отправи с бърз преход в помощ на обсадените. Генералът приема, че това е целесъобразно с оглед на създалата се ситуация.

С усилен марш 350-те кавалеристи, предвождани от полк. Миладинов, след 20 ч. се озовават в тила на обсаждащите и с внезапни набези всяват смут у тях. Държат ги в напрежение и не им позволяват да предприемат активни действия срещу защитниците на Лодз. На 24 ноември пристигат основните сили на армията на Самсонов и градът е окончателно деблокиран. За приноса в тази успешна операция полк. Смилянов е награден с орден „Св. Ана“, който е най-високото военно отличие за офицери от руската армия.

Молдованският полк участва в още много битки по време на Първата световна война. Когато през 1916 г. Румъния е разгромена от България, го изпращат на позиции при река Серет и там се създава българо-руски фронт. Българските войници узнават, че срещу тях са техни сънародници и отказват да водят военни действия. По същия начин постъпват и от отсрещната страна.

Вместо да воюват, си правят взаимни гостувания, разменят си храна и новини от бойната линия.
След сключването на Брест-Литовския мирен договор на 3 март 1918 г. между Германия и Русия Молдованският полк е разформирован. Няма сведения за по-нататъшната съдба на полк. Миладин Смилянов и другите български офицери.


Преминаването на реката край Ивангород през 1914 г. Руска батарея обстрелва позиции на Австро-унгарската войска при обсадата на  Пшемишъл през октомври 1914 г. Подписването на Брест-Литовския мирен договор на 3 март 1918 г.

В категории: История , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки