Морковът като универсално лекарство


07 Август 2014, Четвъртък


Опити, проведени с животни, са показали, че бетакаротиновият ефект срещу различни видове рак е поразителен


Морковът, наред с чесъна, е един от най-ценните плодове на природата. Както в сурово състояние, така и във вид на сок. Той е най-лечебният продукт както между зеленчуците, така и между плодовете.
От векове се използва като антисептично лексативно (слабително) средство. Прилага се още при лекуване на глисти, като мехлем при язвички и други възпаления на кожата.
В американската медицина се препоръчва като лечебно средство още против язва, воднянка и всички видове нервни разстройства. Във Франция се използва за лечение на черния дроб.

Нужно е да се знае, че за пълноценното му лечебно усвояване от организма той трябва да се приема с малко олио – цял или настърган.
Спомага още за намаляване стойностите на лошия холестерол в организма, предотвратява развитието на някои видове рак. Подобрява също така зрението и усилва имунната система.

Според най-новите изследвания морковите съдържат съединения, които предотвратяват образуването на т. нар. свободни радикали в човешкото тяло. Те, както е известно, разрушават клетките и спомагат за развитието на голям брой хронични заболявания. По този начин морковите способстват за забавяне стареенето на организма.
В тях е високо съдържанието на целулоза, фолиева киселина, калий и най-вече на бета каротин (витамин А).

Нужно е да се спомене, че морковите са нискокалорични. Един среден по размер морков съдържа само 30 калории, но в същото време повече от 20 000 международни единици витамин А. Тоест, количество, което осигурява потребностите на човешкото тяло за цели 4 дни.
Медиците са убедени, че ежедневната консумация на моркови може да предпази човека от редица опасни заболявания.

Морковите срещу холестерола

В началото на 60-те години на миналия век бе открито, че пектинът (вид разтворима целулоза) в моркова понижава количеството на лошия холестерол в кръвта. Анализите на д-р Андерсън от Университета в Кентъки показват, че морковите съдържат 33% повече разтворима целулоза в 1 г, отколкото овесените ядки, които са най-препоръчваният в САЩ продукт срещу холестерола.
Консумирането само по 2 моркова дневно е достатъчно да намали с от 10 до 20% съдържанието на холестерола в кръвта на човека.

Морковите и ракът

Преди 150 години е открито химичното съединение, наречено бета-каротин. Попаднал в човешкото тяло, той се превръща във витамин А, а от всички известни растения на света морковът е най-богатият източник на бета каротин.

Опити, проведени с животни, са показали, че бета-каротиновият ефект срещу различни видове рак е поразителен. От включените в експеримента 22 животни само при едно не е потвърдено това негово действие. В Националния институт по рака в Бетезда, САЩ, на много хора, разделени в 14 групи, са били давани капсули с извлечен от моркова бета каротин, за да се види дали те предотвратяват различните видове рак, особено този на кожата и на дебелото черво. Резултатите са много положителни.

При изследвания в Университета в Аризона е установено, че приемането всеки ден на по 30 мг бета каротин от пушачи води до изчезването при 75% от участващите в експерименталната група на белите предракови петна в устата.
Тези и други изследвания са дали повод на д-р Меникс от „Джон Хопкинс юнивърсити“ да твърди, че изяждането на само по един морков дневно спомага за предотвратяването на рак на черния дроб, а оттам и смъртта на 15 000–20 000 души годишно в САЩ.


В категории: Здраве , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки