Опити, проведени с животни, са показали, че бетакаротиновият ефект срещу различни видове рак е поразителен
Морковът, наред с чесъна, е един от най-ценните плодове на природата. Както в сурово състояние, така и във вид на сок. Той е най-лечебният продукт както между зеленчуците, така и между плодовете.
От векове се използва като антисептично лексативно (слабително) средство. Прилага се още при лекуване на глисти, като мехлем при язвички и други възпаления на кожата.
В американската медицина се препоръчва като лечебно средство още против язва, воднянка и всички видове нервни разстройства. Във Франция се използва за лечение на черния дроб.
Нужно е да се знае, че за пълноценното му лечебно усвояване от организма той трябва да се приема с малко олио – цял или настърган.
Спомага още за намаляване стойностите на лошия холестерол в организма, предотвратява развитието на някои видове рак. Подобрява също така зрението и усилва имунната система.
Според най-новите изследвания морковите съдържат съединения, които предотвратяват образуването на т. нар. свободни радикали в човешкото тяло. Те, както е известно, разрушават клетките и спомагат за развитието на голям брой хронични заболявания. По този начин морковите способстват за забавяне стареенето на организма.
В тях е високо съдържанието на целулоза, фолиева киселина, калий и най-вече на бета каротин (витамин А).
Нужно е да се спомене, че морковите са нискокалорични. Един среден по размер морков съдържа само 30 калории, но в същото време повече от 20 000 международни единици витамин А. Тоест, количество, което осигурява потребностите на човешкото тяло за цели 4 дни.
Медиците са убедени, че ежедневната консумация на моркови може да предпази човека от редица опасни заболявания.
Морковите срещу холестерола
В началото на 60-те години на миналия век бе открито, че пектинът (вид разтворима целулоза) в моркова понижава количеството на лошия холестерол в кръвта. Анализите на д-р Андерсън от Университета в Кентъки показват, че морковите съдържат 33% повече разтворима целулоза в 1 г, отколкото овесените ядки, които са най-препоръчваният в САЩ продукт срещу холестерола.
Консумирането само по 2 моркова дневно е достатъчно да намали с от 10 до 20% съдържанието на холестерола в кръвта на човека.
Морковите и ракът
Преди 150 години е открито химичното съединение, наречено бета-каротин. Попаднал в човешкото тяло, той се превръща във витамин А, а от всички известни растения на света морковът е най-богатият източник на бета каротин.
Опити, проведени с животни, са показали, че бета-каротиновият ефект срещу различни видове рак е поразителен. От включените в експеримента 22 животни само при едно не е потвърдено това негово действие. В Националния институт по рака в Бетезда, САЩ, на много хора, разделени в 14 групи, са били давани капсули с извлечен от моркова бета каротин, за да се види дали те предотвратяват различните видове рак, особено този на кожата и на дебелото черво. Резултатите са много положителни.
При изследвания в Университета в Аризона е установено, че приемането всеки ден на по 30 мг бета каротин от пушачи води до изчезването при 75% от участващите в експерименталната група на белите предракови петна в устата.
Тези и други изследвания са дали повод на д-р Меникс от „Джон Хопкинс юнивърсити“ да твърди, че изяждането на само по един морков дневно спомага за предотвратяването на рак на черния дроб, а оттам и смъртта на 15 000–20 000 души годишно в САЩ.